Grypa

Grypa to ostra, sezonowa choroba wirusowa, wywoływana przez wirusa grypy typu A lub B. Wyróżnia się dwa rodzaje grypy: grypę sezonową i grypę pandemiczną. Grypą sezonową określa się zachorowania, które występują co roku w okresie epidemicznym. Spowodowana jest przez typowe wirusy grypy występujące u ludzi.

Grypa pandemiczna to te zachorowania, które występują co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i przybierają postać pandemii. Wywoływana jest przez nowe, niespotykane do tej pory u ludzi, podtypy wirusa. Przykładem grypy pandemicznej może być „hiszpanka” – pandemia, która w latach 1918-1919 pochłonęła więcej ofiar niż wszystkie fronty I wojny światowej. Pandemie rozprzestrzeniają się bardzo szybko, dużo szybciej niż grypa sezonowa, ponieważ większość populacji nie ma nawet minimalnej odporności na nowe podtypy wirusa.

Epidemiologia: kto, gdzie i kiedy choruje na grypę?

Grypa jest chorobą powszechną i występuje na całym świecie. Najczęściej zachorowania odnotowuje się w sezonie jesienno-zimowym, w Polsce szczyt zachorowań to okres między styczniem a marcem. W 2016 roku w tym okresie zanotowano prawie 2 miliony przypadków i podejrzeń grypy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że rocznie na świecie na grypę i choroby grypopodobne choruje od 330 milionów do nawet 1,5 miliarda osób. Od 500 tysięcy do 1 miliona z nich umiera.

Konsultacja merytorycznarozwińzwiń

Lek. med. Agnieszka Motyl, specjalista epidemiologii, lekarz medycyny podróży

Przypisyrozwińzwiń

1 Zdolność testu do rozpoznania choroby u wszystkich tych, którzy są chorzy.
2 Sytuacja, w której wynik testu diagnostycznego jest ujemny, pomimo choroby pacjenta.
3
Zdolność testu do wykluczenia choroby u wszystkich zdrowych osób.
4
Sytuacja, w której wynik testu diagnostycznego jest dodatni, mimo że pacjent nie jest chory.
5
Niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest to grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Do grupy tej należy m.in. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen i diklofenak.
6
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc.

Źródłarozwińzwiń
  • „Interna Szczeklika 2015”
  • Brydak L, Influenza – an age old problem, Hygeia Public Health 2012, 47(1): 1-7
  • www.nhs.uk
  • Fred F, Ferri MD, FACP, Influenza, Ferri’s Clinical Advisor 2016, 705-707
  • Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (http://www.pzh.gov.pl/)
  • Program Szczepień Ochronnych 2016