Cukrzyca - przyczyny

Podatność na cukrzycę 1 i 2 typu jest dziedziczna, ale uważa się, że do zachorowania niezbędny jest czynnik środowiskowy.

Typ 2 jest mocniej związany z genami. Krewni pierwszego stopnia osoby chorej na cukrzycę tego typu są obarczeni dużym ryzykiem wystąpienia choroby. Należy jednak pamiętać, że obciążenia genetyczne są tylko podłożem do rozwoju choroby. Przyczyną jest ich połączenie z niezdrowym stylem życia – niezdrową dietą (cechującą się przede wszystkim wysokim spożyciem cukru, nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans), otyłością (ze wskaźnikiem masy ciała BMI powyżej 30), brakiem aktywności fizycznej, niedoborami snu (jest to uznawane za czynnik ryzyka, ponieważ wpływa na metabolizm organizmu). Kobiety, które chorowały na cukrzycę ciążową, są zagrożone rozwojem cukrzycy typu 2.

Do rozwoju cukrzycy przyczynić się mogą niektóre leki (glikokortykosteroidy, tiazydy, β-blokery, leki przeciwpsychotyczne II generacji (atypowe)) oraz choroby (akromegalia, zespół Cushinga czy nadczynność tarczycy).

Konsultacja merytorycznarozwińzwiń

Dr n. med. Jacek Walewski, diabetolog