Cukrzyca

Czy ostatnio stale czujesz się zmęczony? A może doskwiera Ci ciągły głód i pragnienie? Albo schudłeś, chociaż się nie odchudzałeś? Nie lekceważ tych dolegliwości, bo mogą być objawami cukrzycy.

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna, w przebiegu której poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki. Stan ten nazywa się hiperglikemią i spowodowany jest niedoborem lub wadliwym działaniem insuliny, hormonu regulującego poziom cukru we krwi. Powikłaniem cukrzycy może być m.in. uszkodzenie siatkówki oka, uszkodzenie nerwów prowadzące do zaburzeń czucia (np. zespół stopy cukrzycowej), niewydolność nerek i udar mózgu.

W Polsce jest około 3 milionów chorych na cukrzycę, z czego co trzeci z nich nie wie o swojej chorobie. Najczęściej wystąpienie cukrzycy poprzedza tzw. stan przedcukrzycowy. Wczesne jego wykrycie i wdrożenie leczenia pozwala w wielu przypadkach zapobiec rozwojowi cukrzycy.

Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy należą:

  • zmniejszenie masy ciała
  • wzmożony głód i pragnienie
  • częste oddawanie moczu
  • osłabienie organizmu, zmęczenie i wzmożona senność

Jeżeli zaobserwujesz u siebie lub u swoich bliskich któryś z wymienionych objawów to rozważ wykonanie badań diagnostycznych w kierunku cukrzycy – wczesna diagnoza umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań.

Pomocne w rozpoznawaniu cukrzycy oraz stanów przedcukrzycowych są: oznaczenie stężenia glukozy we krwi na czczo, doustny test tolerancji glukozy lub pomiar stężenia hemoglobiny glikowanej. Badania te są proste, a na ich wyniki nie musisz długo czekać. Warto je również połączyć z badaniem ogólnym moczu, morfologią krwi i lipidogramem, ponieważ wykryją one ewentualne wczesne powikłania choroby.

Chociaż nieleczona, lub nieprawidłowo leczona, cukrzyca może prowadzić do ciężkich powikłań to po wdrożeniu skutecznego leczenia można z nią żyć pełnią życia, długo i szczęśliwie.

Przeczytaj pełną wersje artykułu, a cukrzyca nie będzie miała przed Tobą tajemnic!

Konsultacja merytorycznarozwińzwiń

Dr n. med. Jacek Walewski, diabetolog