Urografia jest to badanie radiologiczne obrazujące drogi moczowe i czynność nerek przy użyciu środka cieniującego podanego dożylnie i wydalanego z moczem. Za pomocą tego badania można określić dokładnie wielkość, kształt i położenie nerek oraz ocenić prawidłowość układu kielichowo-miedniczkowego.
Spis treści:
Badanie jest również pomocne w ustaleniu istnienia kamienia lub kamieni w układzie kielichowo-miedniczkowym lub w drogach wyprowadzających mocz. Badaniem tym można również ocenić skutki obecności kamieni w układzie moczowym. Za pomocą urografii można również stwierdzić istnienie torbieli i guzów nerek. Na jej podstawie dokonuje się także oceny stopnia zalegania moczu w pęcherzu moczowym (np. w przypadku znacznego przerostu gruczołu krokowego).
Urografia przygotowanie
- W ciągu 2 dni poprzedzających badanie obowiązuje dieta półpłynna, nie należy spożywać owoców, warzyw, słodyczy oraz ciemnego pieczywa.
- W dniu poprzedzającym badanie należy wypić preparat Fortrans – dostępny na receptę (zawartość 4 saszetek rozpuszczamy w 4 litrach wody niegazowanej, a następnie wypijamy cały przygotowany roztwór w ciągu 3-4 godzin).
- W dniu badania pacjent powinien być na czczo. Wykluczone jest jedzenie, picie i palenie papierosów.
- Bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz.
Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.
Urografia informacje
Urografia - informacje, które należy zgłosić przed badaniem:
- nadwrażliwość na środki cieniujące,
- skłonność do uczuleń,
- aktualnie przyjmowane leki,
- skłonność do krwawień (skaza krwotoczna),
- ciąża.
Urografia - informacje, które należy zgłosić w trakcie trwania badania:
- wszelkie nagłe dolegliwości (np. duszność, świąd skóry).