Test przesiewowy IV generacji, COMBO antygen p.24 i przeciwciała anty-HIV

Test na obecność wirusa HIV przeprowadzany jest u pacjentów, u których zachodzi ryzyko, że mogli zostać zarażeni. Decyzję o wykonaniu badania może podjąć sam pacjent, jeśli wie, że dochodziło do ryzykownych sytuacji seksualnych lub lekarz, gdy zachodzi podejrzenie, że występujące objawy mogą wynikać z zarażenia.

Gdzie zrobić test na hiv Kraków? W artykule mapa punktów testowania.

  1. Kiedy zrobić?
  2. Kiedy test wykrywa zakażenie?
  3. Interpretacja wyniku
  4. Gdzie wykonać test w Krakowie?

Kiedy zrobić badanie na HIV?

Badanie w kierunku HIV zalecane jest osobom, które podejmowały ryzykowny kontakt seksualny, szczególnie gdy przebiegał bez odpowiedniego zabezpieczenia (prezerwatywy). Warto pamiętać, że zarazić się można także przez kontakty oralne.

Na ryzyko zakażenia HIV narażają się również osoby mające kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi osoby chorej – wirus może przedostać się do organizmu przez uszkodzony naskórek lub błonę śluzową. Do zakażenia dojść może poprzez korzystanie z jednej igły, podczas zabiegu u stomatologa czy w studio tatuażu. Zarazić się może również dziecko od matki – podczas porodu lub karmienia piersią.

Badanie polega na pobraniu próbki krwi. Trwa zwykle kilkanaście sekund. Do pobrania krwi nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Osoba zgłaszająca się na badanie w prywatnej placówce nie musi mieć skierowania od lekarza.

Kiedy test na HIV wykrywa zakażenie?

Wiarygodność badania zależy od czasu, jaki upłynął od potencjalnej sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Już po 2 tygodniach możliwe jest wykrycie białka wirusa HIV – antygenu p.24, czas ten zależy od tempa namnażania się patogenu w organizmie. Po około 4-12 tygodniach możliwe staje się wykrycie przeciwciał, które pojawiają się w odpowiedzi na obecność wirusa.

Test na HIV IV generacji COMBO najwcześniej można więc wykonać 2 tygodnie od sytuacji, w której mogło dojść do kontaktu z osobą zakażoną.

Interpretacja wyniku testu na HIV

Dodatni wynik

Uzyskany wynik pozytywny (reaktywny) lub nieokreślony wymaga dalszej diagnostyki. Pacjent z dodatnim wynikiem testu przesiewowego IV generacji zostanie skierowany na test potwierdzenia i dopiero pozytywny wynik tego testu oznacza zakażenie wirusem HIV.

Ujemny wynik badania

W przypadku uzyskania wyniku negatywnego interpretacja zależy od czasu, jaki upłynął od ryzykownej sytuacji:

  • jeśli jest to więcej niż 6 tygodni, uznaje się, że pacjent nie jest zarażony,
  • jeśli mniej niż 6 tygodni, badanie powinno zostać powtórzone po upływie 6 tygodni od potencjalnego zarażenia.

Wynik badania krwi dostępny jest w ciągu 1 dnia roboczego, a pacjent ma możliwość otrzymać dokument online (wówczas wynik wydawany jest na podstawie uprzednio wygenerowanego w punkcie pobrań). Jego interpretację najlepiej pozostawić lekarzowi, który w razie wątpliwości przekaże pacjentowi informacje dotyczące dalszego postępowania.

Gdzie wykonać test na HIV Kraków?

Badanie na obecność wirusa – test przesiewowy IV generacji - wykonywane jest w Krakowie w centrach medycznych Medicover i placówkach współpracujących, w następujących lokalizacjach:

  • ul. Bora Komorowskiego 25B,
  • ul. Podgórska 36,
  • ul. Jasnogórska 1,
  • ul. Świętokrzyska 14,
  • ul. Na Błonie 1,
  • ul. Okulicka 49 lok. 2,
  • ul. Batorego 3,
  • ul. Polonijna 7,
  • ul. Mogilska 21,
  • ul. Mazowiecka 30.

 

Powiązane tematy:

AIDS – co to jest? Jakie są objawy HIV i AIDS?

Inne choroby przenoszone droga płciową:

Rzeżączka

Kiła

Chlamydioza