Test na endometriozę - wskazania, przebieg, ile czeka się na wynik?

Endometrioza to choroba ginekologiczna, w której przebiegu komórki endometrium znajdują się również poza ich prawidłową lokalizacją, tj. poza jamą macicy. U pacjentek z tym schorzeniem występuje ból, zaburzenia miesiączkowania oraz wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości. Jak diagnozuje się endometriozę, kiedy należy wykonać test i jak się do niego przygotować?
Diagnostyka endometriozy - szybki wynik testu pozwala skutecznie rozpoznać schorzenie. Wykonywany jest u kobiet w wieku rozrodczym (pacjentki pełnoletnie). 

Nieinwazyjny test na endometriozę - na czym polega?

Diagnoza endometriozy stawiana była na podstawie szeregu badań, w tym USG. Najdokładniejsze wyniki dawała jednak laparoskopia, pozwalająca jednocześnie na pobranie próbek do badania histopatologicznego.

Obecnie rozwój nauki pozwala na przeprowadzenie testu na endometriozę w sposób małoinwazyjny wykorzystując nowoczesny test EndoRNA. W przypadku badania na to schorzenie testuje się obecność podwyższonej ilości genu FUT4 na podstawie metody PCR.  Dużą zaletą testu jest jego wysoka czułość i specyficzność, co sprawia, że uzyskane wyniki można uznać za wiarygodne. Materiał do badania pobierany jest podczas biopsji aspiracyjnej. Przygotowanie do badania i sama procedura trwa kilka minut. Pacjentka po pobraniu może wrócić do swoich codziennych aktywności. 

Kiedy wykonać test na endometriozę?

Test wykonać można wyłącznie u pełnoletnich kobiet, u których zachodzi podejrzenie rozwoju endometriozy. Badanie pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Zazwyczaj decyzja o wykonaniu testu podejmowana jest, gdy u pacjentki występują charakterystyczne objawy, mogące świadczyć o chorobie, takie jak m.in.:

  • ból o dużym natężeniu występujący głównie w okresie okołomenstruacyjnym, który utrudnia normalne funkcjonowanie,
  • bardzo bolesne i obfite miesiączki,
  • dyskomfort, który może występować podczas stosunku płciowego,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • ból podczas oddawania moczu lub wypróżniania, zdarza się, że może pojawić się również krwawienie z odbytu.

Przygotowanie do testu na endometriozę

Skuteczność diagnostyki EndoRNA oraz rzetelność badania zależy od prawidłowego wykonania testu. Do lekarza należy zgłosić się między 14, a 21 dniem cyklu, zakładając, że jest to cykl 28-dniowy. Gdy cykl menstruacyjny jest dłuższy lub krótszy, najlepiej jest zasięgnąć porady lekarza ginekologa, który określi optymalny termin wykonania badania.

Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach lekarz może odmówić pobrania próbki i wykonania badania. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku stosowania terapii hormonalnej. Przyjmowane leki wpływają bowiem na endometrium, przez co uzyskany wynik będzie nierzetelny. Testu w kierunku endometriozy nie wykonuje się również u kobiet w ciąży.

Małoinwazyjny test na endometriozę EndoRNA - wskazania do wykonania. 

Test EndoRNA - ile czeka się na wynik?

Wynik badania na endometriozę zależny jest od indywidualnej sytuacji i może być dostępny po około 10-14 dniach, od momentu pobrania próbki od pacjentki. Analiza obecności mRNA - genu odpowiedzialnego za rozwój tego schorzenia wymaga czasu, w związku z tym na wynik trzeba będzie poczekać.

Test na endometriozę cena

Koszt badania na endometriozę różni się, w zależności od miasta i placówki, w którym ma zostać wykonane. Cena testu EndoRNA zaczyna się od 2290 zł. 

Gdzie zrobić test na endomdetriozę?

Pacjentki z podejrzeniem endometriozy mogą umówić się na badanie w jednym z następujących miast: 

  • Gdynia,
  • Katowice,
  • Poznań,
  • Warszawa,
  • Wrocław. 

Przeczytaj także: 

Endometrioza – co to jest? O leczeniu endometriozy opowiada ekspert

Badanie po poronieniach (Test CBA) 

Pierwszy na świecie test na endometriozę - co warto o nim wiedzieć?

Prezentowanych informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję w porozumieniu z pacjentem. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, pacjent ma możliwość ich odpłatnego wykonania. Należy potwierdzić przy zakupie badania szczegóły do jego przygotowania.
Data dodania 18.09.2023
Data ostatniej aktualizacji 23.11.2023