VERAgene jest badaniem prenatalnym, które pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia poważnych wad genetycznych lub chorób wrodzonych u rozwijającego się płodu. Badanie jest nieinwazyjne, dlatego jest w pełni bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka.
Spis treści:
- Badanie prenatalne VERAgene co to jest?
- Kiedy wykonać badanie prenatalne VERAgene?
- Test prenatalny VERAgene jak się przygotować?
- Jakie choroby wykrywa prenatalne VERAgene?
- Jak wygląda wynik testu Veragene?
- Badanie prenatalne VERAgene cena
Badanie prenatalne VERAgene co to jest?
Kiedy wykonać badanie VERAgene?
Test prenatalny VERAgene jak się przygotować?
Jak wygląda wynik testu Veragene?
Test VERAgene jest badaniem przesiewowym, co oznacza, że określa ryzyko wystąpienia u dziecka badanych chorób. Wynik badania opisywany jest za pomocą pojęć: bardzo niskiego, niskiego, wysokiego lub bardzo wysokiego ryzyka. Niezależnie od rezultatów, wynik badania należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który odniesie go do sytuacji klinicznej pacjentki.
Jeżeli w badaniu zostanie stwierdzone wysokie ryzyko choroby monogenowej, dana choroba wystąpi u dziecka z prawdopodobieństwem 1:4. W takiej sytuacji lekarz zaleci wykonanie dalszych badań, np. amniopunkcji.
Czasami, chociaż zdarza się to bardzo rzadko, wynik badania może okazać się fałszywie ujemny. Dzieje się tak z powodów technicznych lub biologicznych (np. mozaicyzm łożyska lub nieprawidłowości w chromosomach matki). W związku z tym wyniki wskazujące na niewielkie ryzyko wad płodu znacznie ograniczają, ale nie eliminują, możliwości wystąpienia u dziecka badanych mutacji.
W przypadku ciąż bliźniaczych, jeżeli wynik wskaże wysokie ryzyko, będzie ono dotyczyło co najmniej jednego z bliźniąt. Z kolei wykrycie chromosomu Y oznacza obecność co najmniej jednego chromosomu Y.
Jeżeli chcesz sprawdzić listę wszystkich chorób monogenowych wykrywanych za pomocą badania VERAgene pobierz PDF >>
Jakie choroby wykrywa prenatalne VERAgene?
Test VERAgene jest jednym z bardziej czułych badań, pozwalających na wykrycie wielu nieprawidłowości związanych z wadliwą budową DNA u dziecka. Analiza materiału genetycznego pobranego od rodziców oraz wyizolowanie DNA dziecka z krwi matki sprawia, że możliwe jest wykrycie:
- aneuploidii, jak zespół Downa, Edwardsa, Patau, Turnera czy Jacobsa,
- mikrodelecji, w tym zespołu Di George, Smith- Magensa, zespołu Wolfa-Hirschhorma czy w zespołu delecji 1p36,
- chorób monogennych (jak mukowiscydoza, fenyloketonuria, niedokrwistość sierpowata, pląsawica-akantocytoza oraz inne).
Badanie prenatalne VERAgene cena
Test VERAgene jest badaniem dokładnym i skutecznym, a przy tym bezpiecznym i nieinwazyjnym. Jednak cena badania, ze względu na jego zaawansowanie jest dość wysoka i wynosi 2950 zł.