Kolonografia TK (kolonoskopia wirtualna) to nieinwazyjna metoda badania jelita grubego, która ma na celu wykrycie wczesnych postaci raka oraz stanów przedrakowych.
Spis treści:
Badanie wykorzystuje promienie rentgenowskie, jego czas uzależniony jest od tego czy podany zostaje środek kontrastowy, trwa od 20 do 30 minut wraz z przygotowaniem.
Uwaga: Nie ma możliwości pobrania wycinków do badania histopatologicznego podczas wykonywanej kolonografii.
Przygotowanie do kolonografii
Na dwa dni przed kolonografią
Należy stosować dietę bezresztkową (niskobłonnikową) tzn. nie spożywać warzyw i owoców. W diecie nie stosować makaronów i pieczywa zwłaszcza wieloziarnistego, można jeść niewielką ilość sucharków. Posiłek można oprzeć na nabiale (mleko, jogurt), jajkach, gotowanym mięsie.
Dzień przed kolonografią
Należy przyjąć doustnie Baryt w postaci tzw. papki barytowej (pacjent musi się po niego zgłosić do recepcji szpitala minimum 3 dni przed badaniem) przy 3 posiłkach (śniadanie, obiad, kolacja), za każdym razem przyjmując doustnie po 20 ml zawiesiny.
- Po południu (godz. 16.00 - 17.00) należy przyjąć Sól Gorzką (1 łyżka w szklance wody) dostępną w aptekach bez recepty w formie tabletki
- O godzinie 19.00 należy przyjąć 4 tabletki Bisacodylu – dostępny w aptece bez recepty
Kolonografia w dniu badania
- Wcześnie rano (około 2-3h przed badaniem) w warunkach szpitalnych podawany jest doustnie kontrast o nazwie Omnipaque 300 (iohexol) w ilości 20 ml po rozpuszczeniu w szklance wody.
- Spożywać tylko płyny bez cukru, niegazowaną wodę lub herbatę.
Kolonografia po badaniu
Przez jakiś czas po badaniu stolce będą białe i będą twardsze niż normalnie. Aby uniknąć zaparć należy pić duże ilości płynów oraz jeść owoce, tak aby oczyścić jelito za środka cieniującego.
Dowiedz się więcej:
"CT Colonography versus Colonoscopy for the Detection of Advanced Neoplasia"
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa070543
"CT colonography: The next colon screening examination?"
https://pubs.rsna.org/doi/pdf/10.1148/radiology.216.2.r00au47331