Szczepienia przeciw żółtaczce

Szczepienia przeciwko WZW A i B

Mnie to nie dotyczy ...

Często wyjeżdżasz, jadasz posiłki w przypadkowych miejscach, pijesz napoje z kostką lodu, ćwiczysz w siłowni, uprawiasz sport, korzystasz z zabiegów kosmetycznych, utrzymujesz kontakty seksualne z wieloma partnerami… W każdej z tych sytuacji, których często nie da się uniknąć, prawdopodobieństwo zakażenia żółtaczką pokarmową lub wszczepienną jest bardzo duże. Wirusowe zapalenia wątroby stanowią ogólnoświatowy problem zdrowotny. Nie lekceważ tego ryzyka.

Ryzykuje każdy, kto nie jest zaszczepiony

Kostka lodu w drinku lub napoju, przygotowana z zainfekowanej wody, może być źródłem zakażenia wirusem zapaleniem wątroby typu A, czyli żółtaczką pokarmową. Z kolei wirusowe zapalenie wątroby typu B, tzw. żółtaczka wszczepienna, jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z zakażoną krwią. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 2 500 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Żeby doszło do zakażenia wystarczy kontakt z 0,00004 ml krwi! Kontakt z tak niewyobrażalnie małą ilością krwi można mieć praktycznie wszędzie. Do ponad 60 proc. zakażeń WZW typu B dochodzi w szpitalach i przychodniach. Przyczyną zapadania na żółtaczkę wśród ludzi młodych częściej są jednak kontakty seksualne, zabiegi w gabinetach fryzjerskich, kosmetycznych, stomatologicznych oraz w salonach tatuażu.

Nie odkładaj szczepienia na później!

O szczepieniu powinny szczególnie pamiętać młode, aktywne kobiety, które chciałyby kiedyś zostać matkami. Nawet, jeśli teraz wizja bycia matką wydaje im się odległa. Eksperci zgodnie twierdzą, że właśnie ta grupa pań powinna zwrócić uwagę na profilaktykę. Znacznie częściej od mężczyzn korzystają z usług gabinetów lekarskich i salonów kosmetycznych, gdzie łatwo ulec zakażeniu. A konsekwencje tego dla młodej kobiety wcześniej czy później odczuje cała rodzina.

- Kobiety z racji swojej fizjologii, narażone są na częstszy kontakt ze służbą zdrowia niż mężczyźni. Badania i zabiegi przed oraz w czasie ciąży, poród i połóg stanowią ryzyko zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Niestety, często, kiedy przychodzi do nas pacjentka, jest już w ciąży lub chce być w ciąży jak najszybciej, wtedy nie ma już głowy do szczepienia, które wymaga czasu. Dlatego każda młoda kobieta powinna zaszczepić się przeciwko żółtaczce zawczasu, żeby nie mieć już tego problemu w przyszłości, kiedy zacznie myśleć o macierzyństwie – mówi ginekolog Krzysztof Dynowski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Narodziny dziecka to najbardziej oczekiwany moment w życiu rodziców i nie powinien być niczym zakłócony, a szczególnie chorobami, których można w prosty sposób uniknąć poprzez szczepienia. Warto zaszczepić się przeciwko obu typom żółtaczki póki nie jest za późno.
 
Jedno szczepienie – podwójne zabezpieczenie

W obu przypadkach, zarówno WZW typu B, jak i WZW typu A, leczenie bywa długie i uciążliwe. Może wiązać się nawet z kilkumiesięcznym pobytem w szpitalu oraz bardzo poważnymi komplikacjami.
Najbezpieczniejszym i nowoczesnym sposobem na długotrwałą ochronę przed wirusami zapalenia wątroby są szczepienia. Do wyboru jest szczepionka skojarzona, uodparniająca przeciwko obu typom wirusa (podaje się 3 dawki szczepionki – pierwsze szczepienie w dowolnym terminie, drugą dawkę po miesiącu i trzecią po 6 miesiącach od pierwszego szczepienia) oraz szczepionki pojedyncze: przeciwko WZW typu A (w 2 dawkach; pierwszą podaje się w dowolnym terminie, drugą podaje się między 6 a 12 miesiącem od pierwszego szczepienia) i WZW typu B w standardowym schemacie szczepienia:0,1,6 miesięcy.

  • Pacjent powinien poinformować lekarza o aktualnych dolegliwościach i przebytych chorobach oraz o uczuleniu na jakiekolwiek substancje (leki, pokarmy). Pacjenci, u których wystąpiły objawy, wskazujące na nadwrażliwość nie mogą otrzymać następnych dawek szczepionki.
  • Każde cięższe ostre zakażenie stanowi podstawę do odłożenia szczepienia, chyba że lekarz uzna, że odłożenie stanowi większe ryzyko dla pacjenta.
  • Należy poinformować lekarza o ciąży i karmieniu piersią.
  • Szczepienie należy wykonać po upływie co najmniej 4 tygodni od innego szczepienia (np. przeciwko grypie).
  • Jeśli jedna z dawek szczepionki nie zostanie podana w zalecanym terminie, decyzja o dalszym postępowaniu należy do lekarza.

Działania niepożądane:

Szczepionki przeciwko WZW są na ogół dobrze tolerowane. Sporadycznie mogą wystąpić objawy niepożądane w miejscu iniekcji, takie jak: bolesność, zaczerwienienie i obrzęk, może także wystąpić ból głowy, lekkie osłabienie, złe samopoczucie, podwyższenie temperatury ciała, rzadziej wymioty, reakcje alergiczne (wysypka). Dolegliwości te mijają w ciągu 2-3 dni. W przypadku, gdyby trwały dłużej lub nasilały się, należy zwrócić się o pomoc medyczną.

Uwaga! Nie ma leku działającego podczas choroby na wirusa żółtaczki, który ją wywołał! Dlatego jedynym pewnym sposobem uniknięcia zakażenia jest zaszczepienie się przeciwko WZW.

 

Ważna informacja dla osób, które nie szczepiły się przeciwko WZW i nie planują szczepienia. Szanując Państwa decyzję i w trosce o Państwa zdrowie prosimy o zapoznanie się z opisem sygnałów chorobowych, które mogą świadczyć o zachorowaniu na wirusowe zapalenie wątroby. W wypadku ich wystąpienia prosimy o szybki kontakt z lekarzem Medicover.

WZW typu A

Podstawowe objawy to bóle brzucha, nudności, wymioty oraz biegunka. W okresie pełnego rozwoju choroby dochodzi do zażółcenia skóry i spojówek, pojawia się ciemna barwa moczu i odbarwienie stolca. Choroba może mieć przebieg łagodny lub ostry, ale u wszystkich zakażonych prowadzi do uszkodzenia wątroby.

WZW typu B

Główne objawy to bóle brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, czasem biegunka (najczęściej u dzieci). W okresie pełnego rozwoju choroby u 30% chorych (szczególnie u dorosłych) dochodzi do zażółcenia skóry i spojówek, pojawia się ciemna barwa moczu i odbarwienie stolca.
 

Wstecz

Umów się na szczepienie!

Imię i nazwisko *
Adres e-mail *
Numer telefonu: *
* - Pole wymagane
Copyright © 2012  Medicover
Veloce.pl
realizacja: