Aorta to główna tętnica doprowadzająca krew tętniczą do wszystkich tkanek. Jest największą tętnicą człowieka. Zaczyna się od lewej komory serca i przebiega przez klatkę piersiową do jamy brzusznej, gdzie dzieli się na dwie tętnice biodrowe wspólne.

Ściana tętnicy składa się z warstw i jeśli jedna z tych warstw osłabnie, może dojść do poszerzenia się tętnicy i pojawienia tętniaka (wybrzuszenia). Tętniak to poszerzenie naczynia tętniczego o ponad połowę w porównaniu do średnicy w obrębie niezmienionym. Zmiana ta powoduje zaburzenie przepływu krwi powodując zagrożenie życia chorego. Najczęściej zlokalizowany jest między przeponą, a odejściem tętnic biodrowych wspólnych. Zmiana jest zwykle bezobjawowa. Niekiedy pojawia się uczucie pełności po posiłku, ból brzucha, pleców czy nóg. Częstość występowania tętniaka jest kilkukrotnie wyższa u mężczyzn niż u kobiet.

Im większa średnica, tym większe ryzyko pęknięcia tętniaka (skutkiem czego może być krwotok, wstrząs, a nawet śmierć chorego). Aby uniknąć pęknięcia niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Zabiegi leczenia tętniaków w Szpitalu Medicover wykonują doświadczeni specjaliści z zakresu chirurgii naczyniowej:


Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej 
Zadzwoń 790 797 191, 790 797 190 


Endowaskularne zaopatrzenie tętniaka aorty brzusznej/piersiowej (stentgraft)

Zabieg endowaskularnego zaopatrzenia tętniaka polega na wprowadzeniu przez pachwiny specjalnych protez wewnątrznaczyniowych tzw. stent-graftów, które wyłączają przepływ w tętniakowato zmienionej tętnicy głównej (aorcie).

Wskazaniami do zabiegu są tętniaki aorty brzusznej i piersiowej.

Zabieg wykonywany jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym, w wybranych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. Pacjent w Szpitalu pozostaje najczęściej przez 2 doby, a rekonwalescencja trwa do 7 dni po zabiegu.

Zaopatrzenie tętniaka z wstawką naczyniową - tętnic kończyn

Po chirurgicznym dojściu do tętniaka i po uzyskaniu kontroli nad przepływem krwi w tętniaku, chirurg tętniaka otwiera i wszywa protezę lub fragment własnej żyły pacjenta pomiędzy prawidłowe, zdrowe odcinki tętnic.

Wskazania do wykonania zabiegu:

  • tętniak aorty brzusznej,
  • tętniak tętnic obwodowych.

Zabieg wykonywany jest przeważnie w znieczuleniu przewodowym, w wybranych przypadkach w znieczuleniu miejscowym. Pacjent w Szpitalu pozostaje najczęściej przez 2-3 doby, a rekonwalescencja trwa do 14 dni po zabiegu.


Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej
Zadzwoń 790 797 191, 790 797 190 


Klinika Chirurgii
Szpital Medicover
Aleja Rzeczypospolitej 5
02-972 Warszawa