Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest ratunkiem dla zębów zniszczonych próchnicą. Obecnie - dzięki endodoncji - nie ma potrzeby usuwania zębów dotkniętych zmianami. Możemy przedłużać żywotność naszego naturalnego uzębienia i cieszyć się prawidłową funkcją zgryzu przez lata.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest jednym z najpopularniejszych zabiegów, wykonywanych w ramach stomatologii zachowawczej. Przyjęło się używać również nazwy: endodoncja lub leczenie endodontyczne.

Najczęstszy scenariusz przedstawia się następująco – w wyniku zaniedbań higienicznych w obrębie jamy ustnej, niedoboru fluorków bądź spożywania pokarmów z dużą ilością cukrów dochodzi do rozwoju próchnicy. Bakterie niszczą coraz głębsze warstwy zęba, dochodząc ostatecznie do miazgi. Zainfekowana, obficie ukrwiona i unerwiona tkanka daje o sobie znać intensywnym bólem. Leczenie powinno odbyć się bez zwłoki nie tylko ze względu na nieprzyjemne odczucia czy niekorzystny efekt kosmetyczny, ale również przez wzgląd na poważne powikłania zdrowotne, np. infekcyjne zapalenie wsierdzia.

Właśnie w tym momencie wkracza stomatologia zachowawcza wraz z leczeniem kanałowym, które ma na celu usunięcie zapalenia miazgi, dezynfekcję powstałej loży oraz wypełnienie pustych, oczyszczonych kanałów specjalnymi tworzywami, najczęściej gutaperką.

Endodoncja ratuje przed usunięciem zęba

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Endodoncja składa się w uproszczeniu z 4 następujących po sobie etapów:

  • opracowania korony zęba;
  • usuwania miazgi;
  • dezynfekcji;
  • wypełnienia.

Opracowanie korony pozwala lekarzowi dostać się w głąb jamy zęba. Otwór musi mieć odpowiednio dużą średnicę, aby nie zniszczyć narzędzi używanych w kolejnych etapach zabiegu. W następnym kroku, dentysta przechodzi do usunięcia miazgi oraz oczyszczenia kanałów. Działa za pomocą długich, cienkich wierteł. Niszczy i ewakuuje zainfekowaną, zmienioną zapalnie tkankę. Cała operacja odbywa się w miejscowym znieczuleniu, więc nie ma obawy o ból. Po dezynfekcji środkami opartymi najczęściej na chlorze albo wodorotlenku wapnia, lożę się osusza. Teraz można przystąpić do wypełnienia. W tym celu najczęściej stosuje się gutaperkę, czyli naturalny materiał podobny do kauczuku. W tym miejscu kończy się praca endodonty. Pozostaje jedynie umówić się na wizytę kontrolną. Jeśli ząb był mocno zniszczony, warto pomyśleć o uzupełnieniach protetycznych.

Ile trwa leczenie kanałowe?

W zależności od preferowanej przez stomatologa metody, całe leczenia można zamknąć w trakcie jednej lub dwóch wizyt.

Główną różnicą w obu podejściach jest żywotność miazgi. Postępowanie z wyboru obejmuje usunięcie żywej tkanki w znieczuleniu miejscowym. Przy takim rozwiązaniu lekarz jest w stanie ukończyć proces leczenia w trakcie jednej, chociaż długiej, wizyty (czas spędzony na fotelu dentystycznym wynosi zazwyczaj 1-3 godziny).

W przypadku, gdy powyższa metoda nie jest możliwa (np. u chorych na hemofilię), stosuje się wyłuszczenia miazgi po jej uprzednim uśmierceniu. Na pierwszej wizycie stomatolog preparuje koronę i wpuszcza substancję niszczącą wewnętrzne tkanki zęba („zatruwanie zęba”), a na drugiej usuwa martwicę oraz wypełnia kanały. Odstęp między sesjami wynosi zazwyczaj od tygodnia do dwóch.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

    Wśród wskazań do leczenia kanałowego wyróżnić można:

    • zapalenie miazgi oraz inne patologiczne stany (ropień, zgorzel, martwica);
    • daleko posunięte zmiany próchnicze;
    • leczenie zębów przed zabiegami protetycznymi;
    • zmiany okołowierzchołkowe.

    Co ciekawe, aparat ortodontyczny nie stanowi przeciwwskazania do leczenia kanałowego, jednak lekarze radzą, aby po wykonaniu endodoncji odczekać kilka miesięcy z postępowaniem ortodontycznym.

    Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

    Na przestrzeni ostatnich lat, techniki i procedury endodoncyjne uległy znaczącemu rozwojowi. Szczególny postęp zawdzięczamy powszechnemu użyciu takich maszyn, jak mikroskop lub endometr.

    Leczenie kanałowe pod mikroskopem należy do metod nowoczesnych i bezpiecznych. Dzięki odpowiedniemu powiększeniu, lekarz ma lepszą kontrolę nad wszystkimi działaniami w obrębie jamy ustnej. Skala mikro zapewnia dokładniejszą rewizję oraz mniejszą szansę na błąd lub pominięcie zmienionego zapalnie miejsca. Nie przeszkadza tu nawet aparat ortodontyczny!

    Endodoncja mikroskopowa to bardzo precyzyjna dziedzina

    Ile kosztuje leczenie kanałowe?

    Ostateczna cena za leczenie endodontyczne może być bardzo różna. Zależy ona m.in. od:

    • miasta oraz gabinetu, w którym wykonujemy zabieg;
    • czasu leczenia - liczby wizyt potrzebnych do przeprowadzenia leczenia;
    • metody wypełnienia;
    • liczby korzeni do opracowania;
    • ewentualnego użycia mikroskopu;
    • wykorzystania procedur dodatkowych, np. znieczulenia.

    Orientacyjne ceny poszczególnych procedur można znaleźć na naszej stronie internetowej.

    Leczenie kanałowe (endodoncja)
    Konsultacja endodontyczna
    od 169 zł
    Usunięcie złamanego instrumentu lub innej przeszkody przy zastosowaniu mikroskopu
    od 479 zł
    Tymczasowa odbudowa korony zęba
    od 209 zł
    Wypełnienie czasowe w leczeniu endodontycznym
    od 149 zł
    Leczenie kanałowe powtórne (reendodontyczne) zęba jednokanałowego pod mikroskopem
    od 869 zł
    Leczenie kanałowe (endodontyczne) zęba jednokanałowego pod mikroskopem
    od 779 zł

    Leczenia kanałowe, czyli usuwanie miazgi zęba i zastępowanie jej specjalnymi materiałami, to nowoczesna i szeroko stosowana metoda ratunkowa dla zniszczonych próchnicą zębów. Sam zabieg nie jest skomplikowany i ma niewiele przeciwwskazań. Nie należy do najtańszych, ale już w trakcie jednej wizyty jesteśmy w stanie uratować ząb i uwolnić się od bólu.


    Bibliografia:

    • Jańczuk Z., Kaczmarek U., Lipski M.: Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny. Warszawa, 2014;
    • Leczenie kanałowe [online]. Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 [dostęp: 08-07-2019]. Dostępny w Internecie: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107911,leczenie-kanalowe.