Konsultacja endodontyczna – gdy potrzebne jest leczenie kanałowe

Endodonta to pojęcie nieznane szeroko pacjentom. Wielu leczonych nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to leczenie kanałowe. Pacjenci często obawiają się endodoncji z uwagi na strach przed bólem. Jednak obecne metody stosowane podczas zabiegów stomatologicznych pozwalają przeprowadzić je w komfortowy sposób i uniknąć dolegliwości na przyszłość. Wszystko jednak zaczyna się od konsultacji ze specjalistą.

Konsultacja z endodontą – pierwszy krok na drodze do leczenia

Kiedy boli ząb, oznacza to zazwyczaj w sposób nieunikniony, że zmiany chorobowe są już poważne. Zwykle pacjent udaje się wtedy na konsultację do stomatologa, który diagnozuje problem. Wielu dentystów specjalizuje się również w leczeniu kanałowym, dzięki czemu nawet w przypadku poważnych zmian sięgających miazgi możliwe jest bezzwłoczne podjęcie leczenia.

Jeśli zostanie stwierdzona z dużym prawdopodobieństwem konieczność leczenia kanałowego, lekarz stomatolog skieruje do specjalisty – endodonty. Konsultacja z tym ostatnim daje podstawę do rozpoczęcia skutecznego leczenia, które prowadzi nie tylko do pozbycia się uciążliwego bólu, ale i do uratowania zęba przed usunięciem. Jeśli stomatolog, do którego udał się pacjent, jest jednocześnie specjalistą w leczeniu kanałowym, to już podczas tej pierwszej wizyty możliwe jest opracowanie planu dalszych działań. Na czym polega pierwsza wizyta u endodonty?

Konsultacja endodontyczna to pierwszy krok do leczenia kanałowego

Jak wygląda konsultacja z lekarzem endodontą przed leczeniem kanałowym?

Celem konsultacji endodontycznej jest identyfikacja problemu, a następnie opracowanie i zaproponowanie pacjentowi planu leczenia kanałowego. Do tego, by precyzyjnie określić potrzeby, niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych – chociażby RTG punktowego. Dzięki uzyskanemu obrazowi endodonta jest w stanie zobaczyć, które obszary zęba są objęte zmianami chorobowymi, ile jest kanałów jest w zębie, a także które miejsca wymagają leczenia. Zdarza się bowiem tak, że pacjent kieruje uwagę lekarza na jeden ząb, podczas gdy okazuje się, że przyczyną bólu jest ząb sąsiadujący. Diagnostyka przed rozpoczęciem leczenia pozwala uniknąć niepotrzebnych ingerencji. Umożliwia też przekazanie pacjentowi planu działań wraz z przewidywanymi kosztami leczenia.

Lekarz endodonta przeprowadza wywiad z pacjentem, bada stan jego uzębienia i zleca wykonanie dodatkowej diagnostyki. Te trzy etapy konsultacji endodontycznej pozwalają mu opracować plan leczenia, który przedstawia pacjentowi, by wspólnie podjąć decyzję o dalszych krokach. Specjalista proponuje najlepszą metodę leczenia uwzględniając konkretny przypadek. Może to być leczenie kanałowe pod mikroskopem lub bez użycia powiększenia. Pacjent może się też zdecydować na pełny zabieg przeprowadzany w czasie jednej wizyty, w wybranym rodzaju znieczulenia. Inną możliwością jest tzw. „zatrucie zęba” podczas pierwszej wizyty i ostateczne wypełnienie go i zakończenie leczenia na drugiej wizycie.

 

Umów wizytę

Wypełnij krótki formularz a my zadzwonimy do Ciebie

    Administrator danych: Medicover Sp. z o. o, Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa, Cele przetwarzania: kontakt zwrotny lub odpowiedź na zadane pytanie, marketing własnych produktów i usług [w tym profilowanie], marketing produktów i usług Medicover Polska [w tym profilowanie] czytaj dalej >>

    Wariantów działania jest kilka, więc bardzo często pacjent ma wybór. Jednak warto pamiętać, że to specjalista endodonta w najbardziej optymalny sposób dopasuje metodę leczenia do indywidualnego przypadku. Jeśli zaleca on np. leczenie pod mikroskopem – dobrze jest się na nie zdecydować nawet pomimo nieco wyższych kosztów. Dzięki temu lekarz będzie mógł dokładnie obserwować wnętrze zęba i poszczególnych kanałów, co przyczyni się do bardziej precyzyjnego przeprowadzenia zabiegu i pozwoli uniknąć np. przeoczenia elementów trudniej dostrzegalnych gołym okiem.

    Często jednak konieczna jest dokładniejsza diagnostyka – badania RTG lub tomografia komputerowa, które precyzyjnie pokażą w którym miejscu zęba należy przeprowadzić leczenie, które kanały są objęte zmianami chorobowymi.

    Ile kosztuje konsultacja endodontyczna?

    Cena konsultacji przed leczeniem kanałowym jest zwykle podobna lub taka sama jak w przypadku konsultacji z lekarzem stomatologiem. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj na etapie określania potrzeb i planu leczenia konieczne jest równoległe wykonanie badań diagnostycznych RTG. Wykonanie RTG punktowego to koszt kilkudziesięciu złotych. Samo leczenie kanałowe (endodoncja) to już znacznie wyższy koszt – orientacyjne ceny można znaleźć na naszej stronie internetowej:

    Leczenie kanałowe (endodoncja)
    Konsultacja endodontyczna
    od 169 zł
    Usunięcie złamanego instrumentu lub innej przeszkody przy zastosowaniu mikroskopu
    od 479 zł
    Tymczasowa odbudowa korony zęba
    od 209 zł
    Wypełnienie czasowe w leczeniu endodontycznym
    od 149 zł
    Leczenie kanałowe powtórne (reendodontyczne) zęba jednokanałowego pod mikroskopem
    od 869 zł
    Leczenie kanałowe (endodontyczne) zęba jednokanałowego pod mikroskopem
    od 779 zł

    Leczenie kanałowe zębów nie należy do najtańszych usług w gabinetach stomatologicznych. Jednak jego przeprowadzenie jest konieczne jeśli chce się zachować ząb i pozbyć się bólu. Inną możliwością jest ekstrakcja chorego zęba (a więc jego usunięcie). Jednak w takim przypadku kolejnym etapem jest leczenie implantologiczne lub protetyczne, dzięki którym uzupełnione zostaną braki w uzębieniu.


    Konsultacja merytoryczna artykułu: lek. dent. Konrad Telecki