Rynek pracy dynamicznie się zmienia. Niskie bezrobocie tworzy „rynek pracownika”, w którym to firmy muszą walczyć o uwagę nie tylko potencjalnych kandydatów, ale także nie pozwolić swoim specjalistom odejść do konkurencji. Oferty pracy zawierają długie listy benefitów, którymi przedsiębiorstwa kuszą i próbują się wyróżnić na rynku.

Tylko czy wszystkie świadczenia dodatkowe są tak samo opłacalne? Atrakcyjność benefitów powinna nieść za sobą odczuwalne dla pracowników korzyści. Warto więc zadbać, aby były one adekwatne do ich oczekiwań. Które świadczenia dodatkowe naprawdę zwracają uwagę pracowników?

Kto dostaje świadczenia dodatkowe?

Decydując się na wprowadzenie lub urozmaicenie benefitów w firmie, warto najpierw przyjrzeć się, jak wygląda ich przyznawanie w poszczególnych branżach.

Tam, gdzie pracodawcy świadczeń nie oferują lub przyznają ich niewiele, wybór benefitów powinien dotyczyć przede wszystkim tych najbardziej potrzebnych. Z kolei w branżach, w których świadczenia dodatkowe są na porządku dziennym, to właśnie te bardziej ekskluzywne lub pomysłowe mogą okazać się doskonałą kartą przetargową. Również tam, gdzie benefity są popularne, brak jakichkolwiek świadczeń w firmie może być negatywnie odbierany.

Najpopularniejsze benefity przyznawane przez firmy

Przedsiębiorstwa prześcigają się w przyznawaniu ciekawych i atrakcyjnych świadczeń dodatkowych, jednak można zaobserwować konkretne trendy. Poniżej przedstawiamy 10 najpopularniejszych benefitów, przyznawanych przez pracodawców w Polsce (według raportu Sedlak&Sedlak):

Zdecydowanie najpopularniejsze są karnety na siłownie, co wynika z chęci zadbania o zdrowie fizyczne pracowników.  Kolejnymi, przyznawanymi przez pracodawców benefitami jest ubezpieczenie na życie praz podstawowy pakiet opieki medycznej.

Jakich benefitów chcą pracownicy?

Oczekiwania pracowników odbiegają jednak od tego, co pracodawcy im oferują.

W badaniu Sedlak & Sedlak, zbierającym wszystkie grupy wiekowe oraz stanowiska pracy, w pierwszej piątce najbardziej pożądanych benefitów znajduje się:

Warto zwrócić uwagę na fakt, że oczekiwania zmieniają się w poszczególnych grupach wiekowych, a nawet stanowiskach. Podczas gdy niezależnie od stanowiska i grupy wiekowej, rozszerzony pakiet medyczny jest najpopularniejszy – to wśród pracowników szeregowych oraz specjalistów (26-30 lat) pakiety sportowe są na miejscu drugim. Ich znaczenie spada wraz z awansem oraz stażem pracy.

Czego oczekują pracownicy?

Jak więc dowiedzieć się, czego nasi pracownicy oczekują, skoro to, co jest atrakcyjne dla specjalisty, nie przyciągnie uwagi dyrektora?

Przeprowadź anonimowe badania wśród swoich pracowników!

Dzięki temu poznasz nie tylko ich oczekiwania, ale również poziom zadowolenia z obecnie oferowanych benefitów. Warto przy okazji takich ankiet zapytać, czy komunikacja na temat przyznawanych świadczeń jest dla pracowników zrozumiała. Może się okazać, że nie korzystają oni z benefitów w pełni, bo albo o nich nie wiedzą, albo nie wiedzą, jak to zrobić.

Anonimowość ankiety, uwzględniającej tylko wiek i ogólne stanowisko, da pracownikom poczucie bezpieczeństwa, a Tobie pozwoli na uzyskanie szczerych odpowiedzi.

Oczywiście, nie da się spełnić w 100% oczekiwań każdego pracownika. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest udostępnienie możliwości samodzielnego wyboru Taką możliwość daje platforma benefitowa Medicover Benefits. Nie tylko umożliwia gromadzenie wszystkich benefitów w jednym miejscu, ale synchronizuje się również z systemami kadrowo-płacowymi, znacząco ułatwiając pracę działu HR.

Badania Sedlak&Sedlak jednoznacznie wskazują, że pracownicy doceniają świadczenia medyczne – im większy pakiet, tym lepiej. Ma to proste wytłumaczenie — prywatne leczenie często dużo kosztuje i niewielu na nie stać. A świadczenia medyczne dają możliwość szybszego postawienia diagnozy, lepszego dostępu do specjalistów oraz nowocześniejszego sprzętu.

W Medicover dobierzesz odpowiednie pakiety medyczne, dostosowane nie tylko według dostępności usług, ale także wielkości przedsiębiorstw – od bardzo dużych firm liczących ponad 50 zatrudnionych osób, po małe jednoosobowe działalności gospodarcze.

Inwestycja w pakiety Medicover niesie za sobą duże oszczędności. Szybki dostęp do służby zdrowia zmniejsza roczne wydatki firmy za jednego pracownika nawet o 1004 zł!

Dodatkowo możesz zyskać dostęp do Platformy benefitowej Medicover Benefits. Jest ona nastawiona na ułatwienie pracy zarówno przedsiębiorstwom, jak i wygodę pracowników. Obsługuje nie tylko wybrane świadczenie medyczne, ale pozwala także dodać do benefitów takie usługi jak karnety sportowe czy ubezpieczenia. Udostępnia również wszystkie świadczenia w wersjach elektronicznych.

Sukces Twojej firmy to ludzie! Postaw na indywidualną motywację >> Dowiedz się więcej