• Czym dokładnie zajmuje się chirurg naczyniowy? [PODCAST]

    Zdrowie codzienne

    Czym dokładnie zajmuje się chirurg naczyniowy? [PODCAST]

    01.03.2021
    Co dokładnie robi chirurg naczyniowy i kto najczęściej się u niego leczy? O pracę chirurga pyta Małgorzata Wiśniewska w rozmowie z dr. n. med. Robertem Michałem Proczką, specjalistą chirurgii naczyniowej Szpitala Medicover.
  • Czy można brać probiotyki profilaktycznie?

    Zdrowie codzienne

    Czy można brać probiotyki profilaktycznie?

    26.02.2021
    Probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w określonej ilości przynoszą pewną korzyść zdrowotną, np. doskonale sprawdzają się podczas antybiotykoterapii. Wspomagają one odbudowę równowagi w składzie i ilości drobnoustrojów zasiedlających jelita, która ulega zaburzeniu podczas przyjmowania antybiotyku (dochodzi do tzw. dysbiozy). Zaleca się stosowanie określonych probiotyków także u osób z...
  • Alergia na cytrusy

    Odżywianie

    Alergia na cytrusy

    24.02.2021
    Pomarańcze, cytryny, mandarynki i grejpfruty mogą powodować poważnie reakcje alergiczne, włącznie ze wstrząsem anafilaktycznym. Jakie są objawy uczulenia na cytrusy? Co powoduje alergię na cytrusy? Czy można jeść cytrusy na noc? Czy cytrusy są zakazane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?
  • Salicylany – czym są, występowanie, nadwrażliwość na salicylany

    Zdrowie codzienne

    Salicylany – czym są, występowanie, nadwrażliwość na salicylany

    23.02.2021
    Salicylany to związki chemiczne występujące w niektórych lekach, żywności oraz kosmetykach. U części osób kwas acetylosalicylowy może wywoływać reakcję alergiczną, jak i niealergiczną. Jakie są objawy nadwrażliwości? Na czym polega dieta ubogosalicylanowa?
  • Białe plamy na paznokciach, leukonychia - o czym świadczą?

    Zdrowie codzienne

    Białe plamy na paznokciach, leukonychia - o czym świadczą?

    17.02.2021
    Paznokcie to rogowe wytwory naskórka, zbudowane z keratyny. Zdrowe paznokcie są gładkie i mają jednolity kolor. Z wiekiem mogą pojawić się pionowe wypukłości, a paznokcie stają się nieco bardziej kruche. Niekiedy pojawiają się na nich białe plamy. Co oznaczają? Białe plamy na paznokciach to czasem nie tylko problem estetyczny.
  • Polio - szczepionka, objawy, leczenie

    Zdrowie codzienne

    Polio - szczepionka, objawy, leczenie

    16.02.2021
    Polio to ostra choroba zakaźna zwana ostrym nagminnym porażeniem dziecięcym, nagminnym zapaleniem rogów przednich rdzenia kręgowego (łac. poliomyelitis anterior acuta, ang. poliomyelitis). Dawnej występowała również pod nazwą choroby Heinego-Medina, od nazwisk dwóch uczonych, którzy tę chorobę opisali. Atakowała przede wszystkim dzieci, ale nie tylko, mogła stanowić zagrożenie również dla młodzieży,...
  • Tężyczka – objawy, przyczyny i leczenie

    Biblioteka Zdrowia

    Tężyczka – objawy, przyczyny i leczenie

    16.02.2021
    Tężyczka to zespół objawów chorobowych manifestujący się zwiększoną pobudliwością nerwowo-mięśniową w postaci niekontrolowanych, często bolesnych skurczy lub drżenia mięśni oraz nieprzyjemnego mrowienia (tzw. parestezji). Zwykle związana jest z zaburzeniami elektrolitowymi, najczęściej wapnia i magnezu, lub zasadowicą oddechową (wzrost pH ‒ odczynu ‒ krwi związany z hiperwentylacją).
  • Migrena szyjna (ból głowy pochodzenia szyjnego). Jak sobie radzić z bólem głowy czyli autoterapia

    Biblioteka Zdrowia

    Migrena szyjna (ból głowy pochodzenia szyjnego). Jak sobie radzić z bólem głowy czyli autoterapia

    16.02.2021
    Ból głowy pochodzenia szyjnego nazywany jest też migreną szyjną lub zespołem szyjnym górnym. Ból ten może być tępy, głęboki lub kłujący i umiejscowiony w tylnej części głowy lub karku, ale może również promieniować do czoła, skroni, ramion i barków. Dolegliwości pojawiają się okresowo i mogą nasilać się podczas wykonywania pewnych ruchów. Migrena szyjna może trwać od kilku godzin do nawet wielu...
  • Olej rzepakowy - właściwości i wartości odżywcze

    Biblioteka Zdrowia

    Olej rzepakowy - właściwości i wartości odżywcze

    11.02.2021
    To trzeci pod względem produkcji na świecie olej obok palmowego i sojowego. Jest często nazywany „oliwą północy”, ponieważ podobnie jak oliwa z oliwek stanowi wartościowe źródło tłuszczu. Olej rzepakowy jest nie tylko źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, lecz także witamin E i K, polifenoli i fitosteroli.
  • Jak zapobiec krótkowzroczności?

    Zdrowie codzienne

    Jak zapobiec krótkowzroczności?

    09.02.2021
    Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku. W 2000 roku osób krótkowzrocznych na całym świecie było około 1,5 miliarda. Prognozy pokazują, że w 2050 roku całkowita liczba osób z tą wadą wzroku wynosić będzie 5,7 miliarda, czyli prawie cztery razy więcej. Mamy zatem do czynienia z epidemią krótkowzroczności i problemem na skalę globalną. Nie jesteśmy na szczęście z tym...
  • Morsowanie - co warto o nim wiedzieć. Czy jest zdrowe?

    Zdrowie codzienne

    Morsowanie - co warto o nim wiedzieć. Czy jest zdrowe?

    02.02.2021
    Coraz więcej osób decyduje się na zimowe kąpiele, które mogą być odskocznią od rutynowych obowiązków. Morsowanie to forma rekreacji, polegająca na krótkotrwałym zanurzaniu się w wodzie w niskich temperaturach (poniżej 5◦C) (np. w jeziorze, rzece, morzu), zwykle od jesieni do wiosny. Zimowe kąpiele to świetna rozrywka, dawka pozytywnej energii i według praktyków – moc zdrowia w jednym.
  • Kombucha – co to jest? Jakie ma właściwości?

    Odżywianie

    Kombucha – co to jest? Jakie ma właściwości?

    26.01.2021
    Kombucha (kombucza) to delikatnie musujący, fermentowany napój herbaciany o przyjemnie kwaśnym, lekko owocowym smaku. Jego zwolennicy przypisują mu wiele korzyści prozdrowotnych. Jakie właściwości ma kombucha?
  • Kardiochirurgia a robot da Vinci [PODCAST]

    Zdrowie codzienne

    Kardiochirurgia a robot da Vinci [PODCAST]

    22.01.2021
    Czym zastawka mitralna może zadziwić kardiochirurga i czy robot da Vinci może wspomóc go przy każdej operacji opowiada dr. hab. n. med. Krzysztof Wróbel, kardiochirurg, Szpital Medicover.
  • Wpływ parametrów indywidualnych okularów na jakość widzenia

    Zdrowie codzienne

    Wpływ parametrów indywidualnych okularów na jakość widzenia

    22.01.2021
    Wyobraź sobie…Odbierasz nowe, wymarzone okulary. Zakładasz je… i niespodzianka! Nagle dyskomfort, ostrość nie jest tak dobra jak podczas badania wzroku, pole widzenia mniejsze i obraz jakby pływał… Co mogło spowodować takie problemy?
  • Suchość w gardle – jak skutecznie nawilżyć gardło

    Zdrowie codzienne

    Suchość w gardle – jak skutecznie nawilżyć gardło

    18.01.2021
    Suchość w gardle i jamie ustnej (kserostomia) to objaw, na który skarży się 5,5 proc. do 46 proc. populacji. Jest on częstym problemem seniorów. Wielu osobom dokucza w trakcie sezonu grzewczego. Jakie są przyczyny suchości w gardle? Jakie są na nią sposoby?
  • Radiologia - czym się zajmuje? Rodzaje badań

    Zdrowie codzienne

    Radiologia - czym się zajmuje? Rodzaje badań

    11.01.2021
    Radiologia to rozwinięta już współcześnie dziedzina medycyny, ukierunkowana na obrazowanie ciała człowieka przy pomocy urządzeń radiologicznych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie, w tym m.in. aparatów rentgenowskich. Jakie są rodzaje badań RTG, w jaki sposób się do nich przygotować?
  • Otyłość i efekt jojo [PODCAST]

    Odżywianie

    Otyłość i efekt jojo [PODCAST]

    05.01.2021
    Czy jelita to nasz „drugi mózg”? Jak działa pamięć komórek tłuszczowych, a także czy możemy uniknąć efektu jojo? O szczegółach choroby, jaką jest otyłość opowiada dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, gastroenterolog oraz specjalista w zakresie leczenia otyłości, Szpital Medicover.
  • Pneumokoki – szczepionka na pneumokoki dla dorosłych

    Zdrowie codzienne

    Pneumokoki – szczepionka na pneumokoki dla dorosłych

    04.01.2021
    Bakterie Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) to częsta przyczyna zakażeń zagrażających zdrowiu i życiu. Drobnoustroje te mogą wywołać takie choroby, jak: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie kości, zapalenie otrzewnej, zapalenie osierdzia, wsierdzia, zakażenie tkanek miękkich. W najcięższych przypadkach...
  • Postanowienia noworoczne – jak je zaplanować, aby ich dotrzymać?

    Zdrowie codzienne

    Postanowienia noworoczne – jak je zaplanować, aby ich dotrzymać?

    28.12.2020
    Postanowienie noworoczne to tradycja. Każdego roku miliony ludzi podejmują je w nadziei na wywołanie pozytywnych zmian. Zwykle postanawiamy zmienić niepożądaną cechę lub zachowanie, osiągnąć osobisty cel lub w inny sposób poprawić swoje życie. Tematy, które powracają każdego roku, obejmują bardziej aktywne podejście do zdrowia i kondycji, poprawę finansów oraz uczenie się nowych rzeczy dla rozwoju...
  • Wirus RSV – objawy, leczenie zakażenia RSV

    Biblioteka Zdrowia

    Wirus RSV – objawy, leczenie zakażenia RSV

    21.12.2020
    Wirus syncytialny układu oddechowego (RSV, ang. Respiratory Syncytial Virus) jest powszechnie występującym wirusem układu oddechowego. Zwykle powoduje łagodne objawy przypominające przeziębienie. Większość zakażonych osób zdrowieje w ciągu tygodnia lub dwóch, ale RSV może być groźny dla niemowląt, osób z obniżoną odpornością i osób starszych. RSV jest najczęstszą przyczyną zapalenia oskrzelików i...