• Limfocyty – co to jest, normy, obniżone i podwyższone limfocyty

    Zdrowie codzienne

    Limfocyty – co to jest, normy, obniżone i podwyższone limfocyty

    04.06.2021
    Limfocyty to jeden z rodzajów leukocytów, czyli białych krwinek. Są niezwykle ważnymi komórkami układu odpornościowego. Od limfocytów zależy rozpoznanie antygenów (wirusów, bakterii oraz innych czynników chorobotwórczych) i reakcja mająca na celu ich zniszczenie. Limfocyty znajdują się we krwi i tkance limfatycznej. Jakie są ich typy i funkcje? Co oznacza podwyższony lub obniżony poziom limfocytów?
  • Nowalijki – jeść czy nie?

    Odżywianie

    Nowalijki – jeść czy nie?

    01.06.2021
    Nowalijki pojawiają się w sklepach i na targowiskach już z początkiem marca. Wyglądają apetycznie, a nam po zimie brakuje świeżych warzyw i owoców, ale czy na pewno nowalijki są tak zdrowe, jak nam się wydaje? Co należy wiedzieć o wyborze i uprawie nowalijek?
  • Fibromialgia – przyczyny, rozpoznanie, objawy i leczenie

    Zdrowie codzienne

    Fibromialgia – przyczyny, rozpoznanie, objawy i leczenie

    21.05.2021
    Czujesz się zmęczony, obolały, masz problemy ze snem i nikt nie wie, co ci dolega? Fibromialgia (ang. Fibromyalgia, FMS - fibromyalgia syndrome) to rzadka choroba, schorzenie trudne do zdiagnozowania, wymagające szerokiej diagnostyki lekarzy różnych specjalności. Jeszcze do niedawna niesłusznie uważana była za chorobę hipochondryków i histeryków. Kogo dotyka najczęściej? Czy fibromialgia jest...
  • Jak widzi osoba z jaskrą?

    Zdrowie codzienne

    Jak widzi osoba z jaskrą?

    12.04.2021
    Jaskra jest chorobą, która pogarsza wzrok pacjenta. W przebiegu choroby nerw wzrokowy ulega stopniowemu uszkodzeniu, co sprawia, że problemy ze wzrokiem pogarszają się i mogą doprowadzić nawet do ślepoty. Jak przebiega proces widzenia osoby z jaskrą?
  • Różnica między cukrzycą typu 1 a 2

    Zdrowie codzienne

    Różnica między cukrzycą typu 1 a 2

    09.04.2021
    Cukrzyca typu 1 i cukrzyca typu 2 różnią się między sobą. Mimo że choroba określana jest nazwą cukrzyca, to w praktyce wyróżnić można kilka jednostek chorobowych, które ona obejmuje. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, w której dochodzi do nieprawidłowości związanych z poziomem glukozy. W cukrzycy obserwowany jest podwyższony poziom cukru we krwi (tzw. hiperglikemia), będącego skutkiem niewłaściwej...
  • Jak przebiega zdrowie po COVID-19? [PODCAST]

    Zdrowie codzienne

    Jak przebiega zdrowie po COVID-19? [PODCAST]

    09.04.2021
    Jakie badania warto zrobić po przejściu infekcji COVID-19? Czy pocovidowe zmiany w organizmie są odwracalne? Co daje hartowanie tlenem? Na te pytania odpowiada dr n. med. Michał Chudzik, Dyrektor Medyczny Medicover, w rozmowie z Małgorzatą Wiśniewską.
  • Cukrzyca u dzieci - przyczyny i leczenie

    Ciąża i dziecko

    Cukrzyca u dzieci - przyczyny i leczenie

    08.04.2021
    Cukrzyca jest chorobą, która dotyka także dzieci. Jej leczenie wymaga m.in. na dużej dyscypliny żywieniowej oraz regularnych badań krwi. Przyczyny cukrzycy u dzieci mogą mieć m.in. podłoże genetyczne jak i związane ze stylem życia oraz środowiskiem.
  • Tarczyca - plamy na skórze

    Zdrowie codzienne

    Tarczyca - plamy na skórze

    08.04.2021
    Tarczyca jest niewielkim gruczołem w ciele człowieka, ulokowanym w okolicach szyi. Pełni bardzo ważną funkcję, odpowiadając za regulację gospodarki hormonalnej. Wytwarzane przez nią hormony mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  • Probiotyk: po czy przed antybiotykiem?

    Zdrowie codzienne

    Probiotyk: po czy przed antybiotykiem?

    07.04.2021
    Probiotyki, czyli specjalnie wyselekcjonowane żywe kultury bakterii, cechują się korzystnym wpływem na organizm pacjenta. Najczęściej stosowane są w czasie antybiotykoterapii, ponieważ wspomagają regenerację mikroflory jelitowej, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia biegunki poantybiotykowej. Jak stosować probiotyk przy antybiotyku? Kiedy należy przyjmować probiotyk - przed czy po zażyciu...
  • Powikłania cukrzycy typu 2

    Zdrowie codzienne

    Powikłania cukrzycy typu 2

    07.04.2021
    Cukrzyca typu 2 jest jedną z chorób, które obecnie uznawane są za choroby cywilizacyjne. Ogromny wpływ na jej rozwój ma otyłość i cywilizacyjne czynniki do niej prowadzące. Na rozwój choroby mają także wpływ uwarunkowania genetyczne. Cukrzycę trzeba leczyć, ponieważ zarówno ostre jak i przewlekłe powikłania cukrzycy typu 2 mogą być bardzo niebezpieczne.
  • Czy jaskra jest dziedziczna?

    Zdrowie codzienne

    Czy jaskra jest dziedziczna?

    06.04.2021
    W rozwoju jaskry dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Choroba jest bardzo podstępna, ponieważ przez długi czas może rozwijać się nie dając żadnych, specyficznych objawów. Pogorszenie widzenia w początkowym okresie może być przez pacjenta ignorowane. Czy jaskra to choroba dziedziczna?
  • Jaki probiotyk w ciąży?

    Ciąża i dziecko

    Jaki probiotyk w ciąży?

    02.04.2021
    Probiotyki, znane są także jako żywe kultury bakterii. Nazwa ta związana jest z faktem, że preparaty zawierają żywe drobnoustroje w ilości, która korzystnie wpływa na zdrowie organizmu człowieka. Probiotyki w ciąży należy dobierać rozważnie, bo mogą mieć wpływ na zdrowie zarówno kobiety w ciąży jak i dziecka.
  • Jakie testy zrobić po przebyciu COVID-19? Epidemiolog odpowiada [PODCAST]

    Zdrowie codzienne

    Jakie testy zrobić po przebyciu COVID-19? Epidemiolog odpowiada [PODCAST]

    30.03.2021
    Dlaczego ozdrowieńcy powinni robić testy? I które dokładnie? Czego możemy się z nich dowiedzieć? Jak interpretować informacje o ilości przeciwciał? I jak ich wyniki mogą wpłynąć na nasze życie? Odpowiada dr Agnieszka Motyl, #epidemiolog, Dyrektor ds. Standardów Medycznych Medicover, w rozmowie z Małgorzatą Wiśniewską.
  • Dietetyk - czym się zajmuje i jak może pomóc?

    Odżywianie

    Dietetyk - czym się zajmuje i jak może pomóc?

    29.03.2021
    Celem działalności dietetycznej jest promocja zdrowego stylu życia i podstaw racjonalnie prowadzonej diety dla wszystkich grup wiekowych – w zdrowiu i chorobie. Dieta to skuteczna profilaktyka, stąd tak ważny jest sposób odżywiania się na co dzień. Wiele jednostek chorobowych wymaga czasowego wprowadzenia zmian w jadłospisie lub staje się codzienną dietą nie tylko dla utrzymania zdrowia, ale również...
  • Najczęstsze choroby układu krążenia

    Zdrowie codzienne

    Najczęstsze choroby układu krążenia

    19.03.2021
    Od wielu lat choroby układu sercowo-naczyniowego są pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Można im w dużej mierze zapobiec, prowadząc zdrowy tryb życia. Dlatego tak wiele uwagi poświęca się obecnie kwestiom związanym z profilaktyką chorób układu krążenia.
  • Jakie hormony produkuje tarczyca?

    Zdrowie codzienne

    Jakie hormony produkuje tarczyca?

    16.03.2021
    Tarczyca jest gruczołem dokrewnym składającym się z dwóch płatów, połączonych pasmem tkanki gruczołowej, tzw. cieśnią, leżących symetrycznie w przedniej części szyi. Mimo niewielkich rozmiarów gruczoł ten odgrywa w organizmie bardzo ważną rolę. Dlatego tak ważne jest dbanie o jej prawidłowe funkcjonowanie.
  • Czy można przedawkować szczepionki? [PODCAST]

    Ciąża i dziecko

    Czy można przedawkować szczepionki? [PODCAST]

    12.03.2021
    Czy warto szczepić dzieci? Skąd wzięła się antyszczepionkowa panika? Te i inne wątki porusza Małgorzata Wiśniewska w rozmowie z dr Alicją Sapałą-Smoczyńską, pediatrą, lekarzem medycyny podróży dzieci, Medicover.
  • Jak zadbać o serce?

    Zdrowie codzienne

    Jak zadbać o serce?

    09.03.2021
    Serce jest jednym z najważniejszych organów wewnętrznych w ciele człowieka. Bez serca nie da się funkcjonować. Jest to wyjątkowy mięsień wchodzący w skład układu krwionośnego, który odpowiada za krążenie krwi w ciele człowieka. Praca serca sprawia, że wszystkie komórki organizmu, w tym także mózgu, są dotlenione i odpowiednio odżywione. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dbać o serce.
  • Jak długo brać probiotyk?

    Zdrowie codzienne

    Jak długo brać probiotyk?

    08.03.2021
    Czas przyjmowania probiotyku zależy m.in. od sytuacji zdrowotnej danej osoby. Z reguły zaleca się, aby probiotyk brać przez cały okres antybiotykoterapii. Czas stosowania konkretnego probiotyku wynika ze wskazań lekarskich. Probiotyki często kojarzone są jako tzw. dobre bakterie (choć mogą to być również grzyby, np. Saccharomyces boulardii). Wiele osób sięga po nie w przypadku antybiotykoterapii....
  • Oprawki okularów. Dopasuj oprawki okularów do typu urody

    Styl życia i sport

    Oprawki okularów. Dopasuj oprawki okularów do typu urody

    05.03.2021
    Jak dopasować oprawki okularów do typy urody? Z pewnością wiele kobiet zadaje sobie takie pytanie przed wyborem idealnych okularów. Carole Jackson – kosmetolożka, która w latach 80. XX wieku podjęła wyzwanie przeanalizowania i dogłębnego zbadania każdego typu urody opracowała cztery modele, które spopularyzowała. Odpowiadają one czterem porom roku.