• Dieta w chorobach serca

    Zdrowie codzienne

    Dieta w chorobach serca

    05.08.2021
    Serce wymaga specjalnej opieki i troski. To ono odpowiada za pompowanie krwi, która dostarcza do wszystkich komórek organizmu tlen oraz niezbędne substancje odżywcze. Gdy serce nie działa prawidłowo, efekty odczuwać może cały organizm. Jaka jest odpowiednia dieta dla serca i jakie składniki powinna zawierać? Na co należy zwrócić uwagę wybierając produkty spożywcze? Kto może pomóc w dopasowaniu...
  • Jak wybrać tornister dla dziecka?

    Ciąża i dziecko

    Jak wybrać tornister dla dziecka?

    02.08.2021
    Wybór tornistra dla pierwszaka jest jedną z kluczowych kwestii, jakie stoją przed rodzicami. Od tego, czy wybierzemy dobrze, zależy zdrowie i komfort naszego dziecka. Warto spróbować więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki powinien być tornister dla pierwszoklasisty?
  • Pierwsza wizyta u alergologa

    Zdrowie codzienne

    Pierwsza wizyta u alergologa

    30.07.2021
    Zauważasz u siebie objawy alergii i wahasz się, czy warto skorzystać z porady alergologa, nie jesteś pewien, jak będzie wyglądał przebieg pierwszej wizyty i w czym może pomóc ci lekarza? Bardzo ważne jest ustalenie przyczyn problemów, aby możliwe było wdrożenie odpowiedniego leczenia. Wyjaśniamy, jakie objawy powinny skłonić cię do konsultacji, jak przygotować się do pierwszej wizyty u alergologa...
  • Do dentysty na Rytuał Uśmiechu [PODCAST]

    Zdrowie codzienne

    Do dentysty na Rytuał Uśmiechu [PODCAST]

    23.07.2021
    Nowoczesne gabinety stomatologiczne są nie tylko sterylne i profesjonalne, lecz także ciepłe i przyjemne. Czym jest Rytuał Uśmiechu? Z czym najczęściej się spotyka w swojej pracy chirurg szczękowo-twarzowy i które zęby dla dentysty są najważniejsze? Posłuchajcie rozmowy red. Małgorzaty Wiśniewskiej z lek. dent. Martą Siewert-Gutowską, chirurgiem szczękowo-twarzowym z Medicover Stomatologia.
  • Nadmiar żelaza a tarczyca

    Zdrowie codzienne

    Nadmiar żelaza a tarczyca

    21.07.2021
    Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, niezbędne jest odpowiednie działanie wszystkich jego elementów. Należy także pamiętać, o dostarczeniu potrzebnych mikroelementów, które wspomagają procesy zachodzące w organizmie - jednym z takich składników jest żelazo. Jak nadmiar tego pierwiastka wpływa na pracę tarczycy?
  • Ciśnienie wewnątrzgałkowe - norma

    Zdrowie codzienne

    Ciśnienie wewnątrzgałkowe - norma

    21.07.2021
    Ciśnienie wewnątrzgałkowe nazywane także śródgałkowym, to rodzaj ciśnienia, jaki wywierany jest przez płyn śródroczny na twardówkę oraz rogówkę. Jakie są normy ciśnienia w oku? O czym świadczy wysokie ciśnienie w oku?
  • Oczy versus pandemia [PODCAST]

    Zdrowie codzienne

    Oczy versus pandemia [PODCAST]

    20.07.2021
    Co mają wspólnego pandemia i cyfrowe zmęczenie wzroku? Co jest przyczyną pogarszania się wzroku i czy można samemu go sobie poprawić? Jak zadbać o wzrok u dzieci? Dlaczego optometrysta i okulista to nie to samo? Na te pytania odpowiada mgr Weronika Kołeczek, optometrystka z Medicover Optyk, w rozmowie z red. Małgorzatą Wiśniewską.
  • Profilaktyka 40+

    Zdrowie codzienne

    Profilaktyka 40+

    19.07.2021
    Coraz większa część społeczeństwa ma świadomość, że ważne jest nie tylko diagnozowanie i leczenie chorób, lecz także profilaktyka. Dlatego też, z roku na rok, coraz większą popularnością cieszą się pakiety badań, które w sposób kompleksowy pozwalają zadbać o zdrowie. Od lipca 2021 r. dostępny jest również rządowy program profilaktyki zdrowotnej "Profilaktyka 40 plus" skierowany do wszystkich osób,...
  • Ciśnienie w oku - badanie. Jakie są objawy nieprawidłowego ciśnienia w oku?

    Zdrowie codzienne

    Ciśnienie w oku - badanie. Jakie są objawy nieprawidłowego ciśnienia w oku?

    19.07.2021
    O ciśnieniu mówi się nie tylko w kontekście ciśnienia tętniczego, ale również w związku z narządem wzroku. Podczas badania, okulista może podjąć decyzję o konieczności wykonania pomiaru ciśnienia śródgałkowego. W jakim celu wykonuje się takie badanie? Jakie są objawy wysokiego bądź niskiego ciśnienia w oku?
  • Wysoki poziom TSH - objawy

    Zdrowie codzienne

    Wysoki poziom TSH - objawy

    15.07.2021
    Badanie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, jest jednym z badań, które umożliwia ocenę prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Wykorzystywane jest w diagnostyce różnych chorób tarczycy: nadczynności i niedoczynności tarczycy, chorobie Hashimoto czy Gravesa- Basedowa, a nawet niepłodności. Podwyższone TSH jakie może dawać objawy?
  • Bezpieczna kąpiel latem

    Styl życia i sport

    Bezpieczna kąpiel latem

    15.07.2021
    Lato to czas, w którym najchętniej wypoczywamy nad wodą, korzystając z uroków kąpieli. Przed letnim wypoczynkiem warto dokładnie zapoznać się z zasadami bezpiecznego pływania, aby rozważnie i bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw tej pory roku.
  • Bąblowica - uwaga na niemyte jagody

    Zdrowie codzienne

    Bąblowica - uwaga na niemyte jagody

    14.07.2021
    Bąblowica to choroba odzwierzęca wywoływana przez postać larwalną tasiemca bąblowcowego. Chorobą zarażamy się w wyniku przypadkowego spożycia jaj pasożyta, które mogą znajdować się m.in. na nieumytych jagodach czy innych owocach leśnych, ale nie tylko. Larwy tych tasiemców, tworzą formy pęcherzy – stąd polska nazwa bąblowiec. Niektóre rodzaje bąblowicy są bardzo groźne. Jak objawia się choroba...
  • Zdrowie po COVID-19

    Zdrowie codzienne

    Zdrowie po COVID-19

    13.07.2021
    Po przechorowaniu na koronawirusa szybko się meczysz? Odczuwasz problemy z oddychaniem? Boli cię głowa, mięśnie lub stawy? Prawdopodobnie cierpisz na tzw. zespół pocovidowy.
  • Stan serca po zakażeniu COVID-19

    Zdrowie codzienne

    Stan serca po zakażeniu COVID-19

    13.07.2021
    Przeszedłeś zakażenie COVID-19 i wciąż odczuwasz skutki choroby? Dokuczają ci kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy? Szybko się meczysz?
  • Jak sprawdzić przeciwciała po szczepieniu na COVID-19?

    Zdrowie codzienne

    Jak sprawdzić przeciwciała po szczepieniu na COVID-19?

    13.07.2021
    Zaszczepiłeś się przeciwko COVID-19 i chcesz sprawdzić, czy masz już przeciwciała? Nie masz pewności, czy szczepionka na koronawirusa zadziałała, bo nie miałeś żadnych objawów po szczepieniu, a u twoich znajomych pojawiła się gorączka czy ból głowy? Chcesz sprawdzić, czy nadal masz przeciwciała po szczepionce, którą przyjąłeś kilka miesięcy temu?
  • Czy mam przeciwciała po przechorowaniu COVID-19?

    Zdrowie codzienne

    Czy mam przeciwciała po przechorowaniu COVID-19?

    13.07.2021
    Przechorowałeś COVID-19 albo podejrzewasz, że mogłeś przechorować? Nie jesteś pewien, czy objawy, które zaobserwowałeś u siebie, mógł spowodować wirus SARS-CoV-2?
  • Dlaczego kąpiel w fontannie miejskiej może być niebezpieczna?

    Zdrowie codzienne

    Dlaczego kąpiel w fontannie miejskiej może być niebezpieczna?

    05.07.2021
    Za oknem skwar, nic więc dziwnego, że miejskie fontanny cieszą się ogromną popularnością wśród osób szukających możliwie szybkiego sposobu na ochłodzenie ciała podczas upału. Świetna rozrywka dla dzieci, a może ryzyko dla zdrowia? Sprawdź, dlaczego kąpiel w miejskiej fontannie może być niebezpieczna dla ciebie i twojego dziecka.
  • Ugryzienia i użądlenia owadów. Jak rozpoznać, co cię ugryzło? [ZDJĘCIA]

    Zdrowie codzienne

    Ugryzienia i użądlenia owadów. Jak rozpoznać, co cię ugryzło? [ZDJĘCIA]

    23.06.2021
    Ugryzienia lub użądlenia owadów najczęściej powodują tylko dyskomfort. Jednak część z nich jest niebezpieczna. Największe ryzyko stanowią dla osób uczulonych na jad, bo mogą u nich wywołać wstrząs anafilaktyczny, który potencjalnie zagraża życiu. Tymczasem często nie wiemy, z jakim owadem mieliśmy kontakt. Wyjaśniamy, jak rozpoznać, czy użądliła nas pszczoła, osa, szerszeń lub trzmiel. Jak wygląda...
  • Położne mają najlepszą intuicję? [PODCAST]

    Ciąża i dziecko

    Położne mają najlepszą intuicję? [PODCAST]

    22.06.2021
    Czego najbardziej potrzebuje rodząca kobieta? Czy dziecko podczas porodu może się zaprzyjaźnić z położną? Jeannette Kalyta, prekursorka nowych trendów w położnictwie i koordynatorka zespołu położnych w Szpitalu Medicover, w rozmowie z red. Małgorzatą Wiśniewską opowiada, jak zapewnić kobiecie bezpieczny i komfortowy poród, czy rodzącej powinien towarzyszyć mężczyzna i jakie znaczenie ma więź...
  • Dobry seks kończy się po 4 latach? [PODCAST]

    Psychologia i seks

    Dobry seks kończy się po 4 latach? [PODCAST]

    07.06.2021
    Co wspólnego ma seks i test na inteligencję? Dlaczego nasza aktywność seksualna powinna być tematem rozmowy z każdym lekarzem, nie tylko z seksuologiem? I jak rozmawiać z partnerem nie tylko o naszych potrzebach, ale i obawach? O tym opowiada prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, doradca rodzinny i wykładowca akademicki, specjalista w Medicover.