Smecta

lek-smecta
  1. Smecta co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Smecta w ciąży
  5. Smecta a karmienie piersią
  6. Środki ostrożności
  7. Interakcje z innymi lekami

Smecta co to jest

Smecta to lek stosowany w leczeniu biegunki oraz dolegliwości związanych z układem trawiennym. Preparat wydawany jest bez recepty. Ma postać proszku do sporządzania zawiesiny doustnej i dostępny jest w 2 wielkościach opakowań:

  • 10 saszetek,
  • 30 saszetek.

Jak działa Smecta? W składzie leku znajdują się m.in. diosmektyt, glukoza oraz sacharoza. Diosmektyt to naturalny, podwójny krzemian glinu i magnezu. Charakteryzuje się lepką konsystencją, dzięki czemu powleka błonę śluzową w układzie pokarmowym. Preparat wchodzi w reakcję z glikoproteinami występującymi w śluzie, co pozwala podnosić ochronę błony śluzowej układu pokarmowego przed negatywnym działaniem czynników drażniących. Ponadto Smecta zmniejsza ilość wody w wydalanym kale, dlatego wpływa korzystnie na złagodzenie przebiegu biegunki, jednocześnie ograniczając liczbę wypróżnień.

Pełny skład preparatu

1 saszetka Smecta zawiera 3g diosmektytu (glinokrzemianu).
Pozostałe składniki to:

  • glukoza jednowodna,
  • sacharynian sodu,
  • aromat pomarańczowy: maltodekstryna, sacharoza, guma arabska E 414, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mono- i diacetylowinowym E 472e, dwutlenek krzemu E 551, aromat pomarańczowy,
  • aromat waniliowy: maltodekstryna, sacharoza, trioctan gliceryny [E 1518], dwutlenek krzemu E 55, alkohol etylowy, lecytyna sojowa E 322, zapach waniliowy.

Wskazania do stosowania

Lek wykorzystywany jest w leczeniu dolegliwości związanych z układem trawiennym. Wskazania do stosowania to:

  • ostra biegunka u dorosłych, dzieci i niemowląt
  • przewlekła biegunka czynnościowa u dorosłych.

Kiedy nie stosować tego leku

Leku nie wolno stosować u pacjentów z nadwrażliwością na jakikolwiek jego składnik.

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie leku uzależnione jest od wieku pacjenta i przyczyny stosowania.

U dzieci preparat przeznaczony jest do stosowania w przypadku ostrej biegunki. U niemowląt poniżej 1 roku życia zaleca się dawkowanie Smecta w ilości 1 saszetka (3 gramy) na dobę. W przypadku dzieci między 1 a 2 rokiem życia należy stosować od 1 do 2 saszetek na dobę. Pacjentom po ukończeniu 2 lat zaleca się 2 - 3 saszetki na dobę.

Osoby dorosłe w przebiegu ostrej biegunki powinny przyjmować 3 saszetki w ciągu doby. Na początku leczenia dopuszcza się możliwość podwojenia dawki. Przy przewlekłej biegunce czynnościowej najczęściej zaleca się dawkę 9 gramów na dobę, czyli 3 saszetki.

Jak stosować lek Smecta? Podając lek dziecku należy rozpuścić zawartość każdej saszetki w 50 ml wody, a następnie podawać w ciągu dnia w małych porcjach. Istnieje też możliwość wymieszania proszku z półpłynnymi pokarmami, np. musem z owoców lub jarzyn, bulionem,  gotowymi daniami w słoiczkach. W przypadku pacjentów dorosłych zawartość saszetki należy rozpuścić w połowie szklanki wody i pić w przerwach między posiłkami.

Leku nie należy stosować dłużej niż 2-3 dni. Jeśli przez ten czas objawy nie ustąpią lub oprócz biegunki i wymiotów pojawią się nowe symptomy, jak gorączka, należy zasięgnąć porady lekarza.

Szczególne grupy pacjentów

Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce należy zachować ostrożność podając lek pacjentom odwodnionym, szczególnie dzieciom i niemowlętom. W takim przypadku zaleca się rozważenie podania doustnych płynów nawadniających lub rozpoczęcie alternatywnych sposobów nawadniania organizmu (np. nawadnianie dożylne).

Przedawkowanie

Nie należy zażywać większej ilości leku, niż jest to zalecane. Przedawkowanie Smecta może skutkować wystąpieniem zaparć. Najczęściej mijają one po zakończeniu leczenia lub zmniejszeniu przyjmowanej dawki.

Możliwe skutki uboczne

Ten preparat, jak i inne środki farmakologiczne, może u części pacjentów powodować działania niepożądane.

Często występujący skutek uboczny Smecta to zaparcia, które mogą dotyczyć 1 na 10 pacjentów. Niezbyt często preparat wywołuje wysypkę. Rzadko w skutek stosowania leku pojawia się pokrzywka, czyli swędząca wysypka.

Ponadto odnotowano występowanie działań niepożądanych, których częstości nie da się ustalić w oparciu o dostępne dane. Należą do nich objawy reakcji alergicznych, czyli:

  • zaczerwienienie skóry,
  • trudności w oddychaniu,
  • świąd,
  • obrzęk,
  • omdlenia,
  • zapaść.

Smecta w ciąży

Nie ma wystarczającej ilości danych odnośnie stosowania diosmektyku przez kobiety ciężarne, jednak nie spodziewa się, by preparat miał wpływ na płód lub przebieg ciąży. Ogólnoustrojowa ekspozycja na diosmektyt jest bardzo mała. Można przyjmować lek Smecta w ciąży jeżeli korzyści są większe niż ewentualne ryzyko. 

Smecta a karmienie piersią

W okresie laktacji można stosować preparat, jeśli spodziewane korzyści przewyższają jakiekolwiek możliwe ryzyko. Prawdopodobnie lek nie ma wpływu na organizm karmionego piersią dziecka, ponieważ ogólnoustrojowa ekspozycja organizmu pacjenta na diosmektyt, w tym wypadku matki stosującej lek, jest minimalna.

Środki ostrożności

W przypadku niemowląt, dzieci oraz pacjentów o osłabionej odporności, jeśli podawane są im doustne płyny nawadniające lub stosowane jest nawadnianie dożylne dopasowane do nasilenia biegunki, wieku i stanu klinicznego pacjenta, każdorazowo należy ocenić stopień nawodnienia.

Zaleca się zachowanie ostrożności, jeśli lek jest podawany pacjentom z:

  • ciężkimi przewlekłymi zaparciami w wywiadzie
  • rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami nietolerancji fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub z niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Interakcje z innymi lekami

Należy poinformować swojego lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach farmakologicznych i suplementach, także tych, które są dostępne bez recepty. Smecta może zmieniać szybkość i stopień wchłaniania innych preparatów z uwagi na swoje właściwości adsorpcyjne. Podawanie jakichkolwiek leków w skojarzeniu z diosmektykiem nie jest zalecane. Można je zażyć na 2 godziny przed przyjęciem dawki Smecta lub 2 godziny po zastosowaniu preparatu.

Dystrybutor na terenie Polski: Ipsen Poland Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #