Protopic

protopic-masc
  1. Protopic co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Interakcje z alkoholem
  5. Protopic w ciąży i okresie laktacji

Protopic co to jest

Protopic to maść o działaniu immunosupresyjnym, która ułatwia gojenie uszkodzeń skóry u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS). W aptekach dostępne są dwie wersje maści:

  • Protopic 0,03%, wydawana na receptę standardową,
  • Protopic 0,1%, wydawana na receptę do zastrzeżonego stosowania.

Substancją czynną leku jest takrolimus. Jego działanie polega na blokowaniu odpowiedzi układu immunologicznego.

Pełny skład preparatu

1 g maści Protopic 0,03% zawiera 0,3 mg takrolimusu, a 1 g maści Protopic 0,1% - 1 mg takrolimusu.
Substancje pomocnicze to: wazelina biała, parafina ciekła, parafina stała, węglan propylenu, wosk biały, butylohydroksytoluen (E321), all-rac-α-tokoferol.

Wskazania do stosowania

Maść przeznaczona jest do leczenia ciężkich i umiarkowanych postaci atopowego zapalenia skóry (AZS). Pozwala złagodzić towarzyszące chorobie dolegliwości - silny świąd, zaczerwienienie oraz suchość skóry.

 

Kiedy nie stosować tego leku

Maść nie może być stosowana przez osoby, u których stwierdzono nadwrażliwosć na:

  • takrolimus,
  • antybiotyki makrolidowe,
  • jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Protopic? Maść należy nakładać cienką warstwą na zmienioną chorobowo skórę. Podczas aplikacji trzeba uważać, by preparat nie dostał się do nosa, oczu oraz na błony śluzowe. Po aplikacji nie należy zakrywać skóry żadnymi opatrunkami.

Dawkowanie Protopic zależy od fazy atopowego zapalenia skóry. Decyzję o wprowadzeniu leku powinien podejmować doświadczony lekarz, który specjalizuje się w leczeniu AZS. Możliwe są 2 sposoby leczenia – wyłącznie krótkotrwałe lub przerywane leczenie podtrzymujące.

Faza ostra AZS

Osoby dorosłe i młodzież powyżej 16 roku życia na początku leczenia powinni stosować maść Protopic 0,1% 2 razy dziennie. Po uzyskaniu poprawy zaleca się zmniejszenie dawkowania lub przejście na stężenie 0,03%. Lek można odstawić po ustąpieniu lub znacznym złagodzeniu zmian. Jeśli jednak nastąpi nawrót objawów, to należy powrócić do stosowania maści 0,1% 2 razy na dobę. Efekty leczenia są zazwyczaj widoczne po tygodniu terapii. Jeżeli po 2 tygodniach stosowania preparatu nie uda się złagodzić objawów, należy poinformować lekarza – być może konieczne będzie wdrożenie innego leku.

U dzieci pomiędzy 2 a 16 rokiem życia stosuje się maść Protopic 0,03%. Przez pierwsze 3 tygodnie lek należy aplikować 2 razy na dobę, a następnie aż do wyleczenia zmian 1 raz na dobę. Jeśli objawy choroby powrócą po raz pierwszy, zaleca się powtórzenie cyklu leczenia.

Leczenie podtrzymujące AZS

Leczenie podtrzymujące wdraża się u pacjentów, u których po maksymalnie 6 tygodniach stosowania leku 2 razy na dobę udało się zlikwidować lub znacznie złagodzić zmiany chorobowe.

U osób dorosłych i młodzieży powyżej 16 lat w celu utrzymania efektów leczenia stosuje się maść 0,1%, natomiast w przypadku dzieci pomiędzy 2 a 16 rokiem życia należy stosować maść 0,03%. Lek należy aplikować 2 razy w tygodniu, co 3-4 dni, na obszar skóry, na którym pojawiają się zmiany atopowe. Ocenę stanu pacjenta przeprowadza lekarz po upływie roku.

Szczególne grupy pacjentów

Protopic nie jest przeznczony dla dzieci poniżej 2 roku życia.

U pacjentów w podeszłym wieku nie ma konieczności zmiany standardowego sposobu dawkowania.

Zastosowanie większej ilości leku od zalecanej

Przy prawidłowym, zęwnętrzym stosowaniu leku ryzyko przedawkowania Protopic właściwie nie zachodzi. Natomiast jeśli dojdzie połknięcia maści, to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Możliwe skutki uboczne

Bardzo często pojawiające się skutki uboczne Protopic to uczucie pieczenia i swędzenie skóry. Zazwyczaj mijają samoistnie po pierwszym tygodniu leczenia.

Często zdarzają się: mrowienie skóry, zaczerwienienie, wysypka, zwiększona wrażliwość skóry, ból, zapalenie lub zakażenie mieszków włosowych, zakażenia uogólnione wirusem Herpes simplex, opryszczka na ustach i inne zakażenia skóry o charakterze miejscowym, uczucie gorąca, uderzenia gorąca na twarzy, podrażnienie skóry po spożyciu alkoholu.

Niezbyt często podczas terapii pojawiał się trądzik.

Ponadto po wprowadzeniu maści do sprzedaży zgłaszano inne dolegliwości niepożądane, a wśród nich: plamy soczewicowate na skórze, trądzik różowaty, zapalenie skóry przypominające trądzik różowaty, wirus opryszczki w oku, obrzęk w miejscu aplikacji, a u osób dorosłych stosujących maść 2 razy na tydzień także zakażenia w miejscu aplikacji.

U bardzo małej liczby pacjentów, którzy stosowali Protopic zdiagnozowano nowotwory, m.in. chłoniaka skóry. Nie porwierdzono jednak, że choroba miała związek ze stosowaniem leku.

Interakcje z alkoholem

Nie należy łączyć leku protopic z alkoholem. Jednoczesne stosowanie maści oraz spożywanie alkoholu może wywołać pojawienie się działań niepożądanych w postaci wypieków, podrażnienia skóry, a także uczucie gorąca.

Protopic w ciąży i okresie laktacji

Leku Protopic nie zaleca się stosować u kobiet ciężarnych, chyba, że jest to niezbędne dla zdrowia kobiety. Wpływ substancji czynnej na płód nie jest znany. 

Podczas karmienia piersią stosowanie maści również jest niezalecane. Wiadomo, że takrolimus przyjmowany doustnie przenika do mleka kobiecego.

Dystrybutor na terenie Polski: LEO Pharma Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #