Nuvaring

Nazwa handlowa

NuvaRing

Dostępność

Na receptę

Postać

Krążek dopochwowy

Dawka

Średnio 120 µg etonogestrelu I 15 µg etynyloestradiolu na dobę

Podanie

Dopochwowe

Substancja czynna

Etonogestrel, etynyloestradiol

Opakowanie

1 sztuka

Działanie

Antykoncepcyjne

Ciąża

Stosowanie niezalecane

Karmienie piersią

Stosowanie niezalecane

NuvaRing co to jest?

NuvaRing to dopochwowy system terapeutyczny stosowany w celach antykoncepcyjnych. Ma postać dopochwowego krążka. Jest zaklasyfikowany jako lek i dostępny wyłącznie za okazaniem recepty od lekarza. Występuje w dwóch rodzajach opakowań: o zawartości 1 lub 3 pierścieni. Przeznaczony jest dla kobiet.

System terapeutyczny wprowadzany jest dopochwowo. Ma działanie antykoncepcyjne - opiera się na zatrzymaniu owulacji. Zastosowane w nim hormony to syntetyczne odpowiedniki naturalnie występujących estrogenu (etynyloestradiol) i progestagenu (etonogestrel).

Uwalniany z systemu etonogestrel jest szybko i w całości wchłaniany przez błonę śluzową pochwy. Jego dostępność biologiczna to niemal 100%. Wydalany w postaci niezmienionej wraz ze swoimi metabolitami za pośrednictwem moczu i żółci.

Wchłanianie etynyloestradiolu przez błonę śluzową pochwy również zachodzi szybko. Jego dostępność biologiczna jest równa 56%. Ten syntetyczny hormon wydalany jest z moczem i żółcią w postaci metabolitów.

Pełny skład preparatu

W 1 krążku znajdują się hormony w ilości 11,7 mg etonogestrelu oraz 2,7mg etynyloestradiolu. System działa w ciągu trzech tygodni i dobowo uwalnia średnio 120 µg etonogestrelu I 15 µg etynyloestradiolu na dobę.

Wskazania do stosowania

Zaleceniem do stosowania systemu terapeutycznego NuvaRing jest zapobieganie ciąży. Przeznaczony jest dla kobiet w okresie rozrodczym. W grupie badawczej oceniono jego skuteczność i bezpieczeństwo u kobiet w przedziale wiekowym 18-40 lat.

Wdrożenie stosowania preparatu musi być poprzedzone oceną czynników ryzyka, szczególnie prawdopodobieństwa wystąpienia żylnej choroby zatorowo – zakrzepowej, biorąc pod uwagę także inne środki antykoncepcyjne z zastosowaniem hormonów.

Kiedy nie stosować tego leku

Pewne dolegliwości powodują, że pacjentka nie powinna stosować systemu NuvaRing. Do przeciwwskazań należą:

  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik pierścienia;
  • zakrzepica tętnic lub żył występująca obecnie lub w przeszłości;
  • objawy mogące zwiastować zakrzepicę – np. przemijający napad niedokrwienny, dławica piersiowa;
  • czynniki ryzyka zakrzepicy żylnej lub tętniczej – np. obecność przeciwciał przeciwfosfolipidowych, niedobór antytrombiny-III, niedobór białka C, oporność na aktywne białko C (APC), niedobór białka S, hiperhomocysteinemia;
  • poważne nadciśnienie tętnicze;
  • cukrzyca z towarzyszącymi zmianami w naczyniach;
  • migreny z objawami ogniskowymi;
  • ciężka choroba wątroby do momentu unormowania parametrów wątrobowych;
  • nowotwór wątroby obecnie lub w przeszłości;
  • ciężka dyslipoproteinemia;
  • zapalenie trzustki z współistniejącą ciężką hipertrójglicerydemią obecnie lub w przeszłości;
  • krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie;
  • złośliwy hormonozależny nowotwór piersi lub narządów płciowych lub jego podejrzenie;
  • konieczność długotrwałego unieruchomienia po zabiegu operacyjnym;
  • korzystanie równocześnie z preparatów zawierających dasabuwir, ombitaswir, parytaprewir i/lub rytonawir.

Dawkowanie preparatu

Krążek jest umieszczany w pochwie przez kobietę samodzielnie. Należy pozostawić go przez okres 3 tygodni, regularnie kontrolując jego obecność. Pierścień wyciąga się dokładnie w ten sam dzień tygodnia i o tej samej godzinie, w której był założony.

Przerwa w stosowaniu pierścieni wynosi 7 dni. Po 2 lub 3 dniach od jego usunięcia powinno nastąpić krwawienie z pochwy z odstawienia. Po upływie 7 dni możliwa jest kolejna aplikacja pierścienia.

Stosowanie systemu w pierwszym cyklu powinno odbyć się ze szczególną uwagą. Jego założenie powinno mieć miejsce 1 dnia krwawienia menstruacyjnego. Można go również umieścić w pochwie między 2 a 5 dniem cyklu, jednak wówczas należy stosować dodatkową barierową antykoncepcję przez pierwsze 7 dni.

Jeżeli kobieta dotychczas stosowała doustną złożoną metodę antykoncepcji, system można wdrożyć pierwszego dnia po 7 dniach przerwy, która wynika ze schematu przyjmowania antykoncepcji doustnej, lub następnego dnia po przyjęciu ostatniej nieaktywnej tabletki.

Jeżeli dotychczas stosowana była antykoncepcja z zawartością tylko gestagenu, to wdrożenie Nuvaring może się odbyć w dowolnym momencie. Przy zastępowaniu implantu – system można wdrożyć w dniu usunięcia implantu, a w przypadku iniekcji w dniu, w którym miała być podana następna dawka.  Wszystkie te metody wymagają dodatkowej antykoncepcji przez pierwsze 7 dni.

Jeżeli krążek antykoncepcyjny wdrażany jest po poronieniu w I trymestrze ciąży, można go wdrożyć od razu, bez konieczności dodatkowego zabezpieczenia przed zapłodnieniem. Jeżeli doszło do poronienia w II trymestrze lub pacjentka jest po porodzie, system można wdrożyć po 4 tygodniach od dnia poronienia lub porodu.

Jeżeli stosowanie NuvaRing zaczyna się później, przez pierwsze 7 dni należy korzystać z dodatkowej metody antykoncepcji. Jeżeli przed założeniem systemu po poronieniu lub porodzie kobieta odbyła stosunek, to włożenie pierścienia musi być poprzedzone wykluczeniem ciąży. Można również poczekać do kolejnego krwawienia menstruacyjnego.

Istotne jest, by przerwy między wyjęciem, a założeniem NuvaRing nie były dłuższe, niż 7 dni. Jeżeli ten czas zostanie przekroczony, to niezwłocznie należy założyć pierścień, a przez pierwsze 7 dni stosować dodatkową niehormonalną antykoncepcję. Jeśli podczas przerwy kobieta współżyła, trzeba wykluczyć ciążę.

Może się zdarzyć, że pierścień wypadnie z pochwy. W takiej sytuacji należy go umyć pod zimną lub letnią wodą i niezwłocznie umieścić z powrotem. Jeżeli przebywał poza pochwą do 3 godzin, to działanie antykoncepcyjne zostało zachowane. Jeżeli jednak czas poza pochwą był dłuższy, to jego skuteczność antykoncepcyjna może być obniżona – im czas ten był dłuższy, tym większe jest ryzyko ciąży.

Jeśli krążek NuvaRing wypadł w 1 lub w 2 tygodniu, powinno się jak najszybciej umieścić go ponownie, a przez kolejne 7 dni korzystać dodatkowo z antykoncepcji niehormonalnej. Jeżeli do wypadnięcia doszło w 3 tygodniu, pierścień należy wyrzucić oraz niezwłocznie założyć nowy, a jeśli był stosowany nieprzerwanie w trakcie ostatnich 7 dni, poczekać do krwawienia i w terminie założyć nowy.

Krążek nie powinien być stosowany dłużej, niż 3 tygodnie. Zachowuje swoje właściwości antykoncepcyjne przez 4 tygodnie. Po przekroczeniu tego czasu skuteczność zabezpieczenia przed zapłodnieniem maleje, a przed umieszczeniem w pochwie kolejnego konieczne jest wykluczenie ciąży.

Żeby opóźnić czas wystąpienia krwawienia z odstawienia, można jednorazowo ominąć 7 dniową przerwę, zakładając nowy krążek od razu po wyjęciu poprzedniego. By zmienić dzień krwawienia można skrócić przerwę w stosowaniu systemu o dowolną liczbę dni. Im krótsza będzie ta przerwa, tym większa szansa, że krwawienie nie wystąpi, oraz że pojawi się plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe w trakcie stosowania kolejnego krążka.

Jeżeli w 2 kolejnych cyklach stosowania NuvaRing nie dojdzie do krwawienia z odstawienia, to należy przeprowadzić badania w kierunku ciąży i ją wykluczyć przed włożeniem kolejnego pierścienia.

Możliwe skutki uboczne

Stosowanie krążków antykoncepcyjnych wiąże się z różnorodnymi objawami niepożądanymi. Wśród skutków ubocznych NuvaRing, które występują, często znajdują się: zapalenie pochwy, depresja, spadek libido, ból głowy, migrena, ból brzucha, nudności, trądzik, ból podbrzusza, tkliwość piersi, świąd narządów płciowych żeńskich, dyskomfort w pochwie, bolesne miesiączkowanie, upławy, wzrost masy ciała, wypadnięcie systemu.

Wśród skutków ubocznych NuvaRing, które notowane są niezbyt często, można zauważyć: zapalenie szyjki macicy, zakażenia układu moczowego, zwiększenie apetytu, chwiejność nastroju, zawroty głowy, niedoczulicę, zaburzenia widzenia, uderzenia gorąca, biegunkę, wymioty, wzdęcia, zaparcia, łysienie, egzemę, świąd, wysypkę, ból pleców, skurcze mięśni, ból w kończynie, zaburzenia oddawania moczu, parcie na pęcherz, częstomocz, brak miesiączki, bolesność piersi, powiększenie piersi, guzek w piersi, polip szyjki macicy, krwawienie w trakcie stosunku, dyspareunię, wywinięcie szyjki macicy, dysplazję włóknisto-torbielowatą piersi, krwotoczne miesiączki, krwotok maciczny, dyskomfort w obrębie miednicy, zespół napięcia przedmiesiączkowego, skurcz macicy, uczucie palenia w pochwie, nieprzyjemny zapach z pochwy, ból w pochwie, dyskomfort sromu i pochwy, suchość sromu i pochwy, uczucie zmęczenia, drażliwość, złe samopoczucie, obrzęk, uczucie obecności ciała obcego, zwiększenie ciśnienia krwi, uszkodzenie systemu terapeutycznego dopochwowego.

Rzadko natomiast obserwuje się: żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, mlekotok.

Oprócz tego mogą pojawić się: nadwrażliwość, ostuda, pokrzywka, dolegliwości prącia.

Zdarzały się doniesienia o nowotworach zależnych od hormonów płciowych, np. nowotwór piersi lub wątroby, u kobiet, które stosowały złożone hormonalne metody antykoncepcyjne.

Interakcje z alkoholem

W ulotce brak jest informacji odnośnie interakcji NuvaRing z alkoholem.

NuvaRing w ciąży

System nie powinien być stosowany w ciąży. Gdyby podczas jego stosowania doszło do zapłodnienia, należy usunąć go z pochwy. Jeżeli przed zastosowaniem pierścienia doszło do stosunku płciowego, to przed jego wdrożeniem należy w pierwszej kolejności wykluczyć ciążę, by uniknąć jego stosowania w czasie jej trwania.

NuvaRing a karmienie piersią

System nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.

Dystrybutor na terenie Polski: MSD Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
NuvaRing
  • #