Nebbud

Nazwa handlowa

Nebbud

Dostępność

Na receptę

Postać

Zawiesina do nebulizacji

Dawka

125 µg/ml, 250 µg/ml, 500 µg/ml

Podanie

Inhalacje

Substancja czynna

Budezonid

Działanie

Przeciwzapalne

Ciąża

Stosowanie wyłącznie w razie konieczności

Karmienie piersią

Stosowanie z zachowaniem ostrożności

Nebbud co to jest?

Nebbud to lek w postaci zawiesiny do nebulizacji (inhalacji). Dostępny jest na receptę. Ampułki Nebbud występują w kilku dawkach:

  • 125 µg/ml,
  • 250 µg/ml,
  • 500 µg/ml.

Substancją czynną preparatu jest budezonid - glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym. Zmniejsza on obrzęk oraz podrażnienia dolnych dróg oddechowych, co pozwala na ograniczenie częstotliwości zaostrzeń astmy oraz złagodzenie objawów choroby. Działanie leku opiera się na przeciwdziałaniu procesowi zapalnemu, jaki toczy się w ścianach oskrzeli.

Wskazania do stosowania

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Może być stosowany już u niemowląt od 6 miesiąca życia. Inhalacje Nebbud są zalecane jako element leczenia przewlekłej astmy oskrzelowej u osób, dla których stosowanie inhalatora ciśnieniowego lub proszkowego jest niemożliwe lub nie daje zadowalających efektów. Roztwór stosuje się także w leczeniu pseudokrupu, tj. ciężkiego zapalenia krtani.

Kiedy nie stosować tego leku

Dolegliwość, która wyklucza możliwość stosowania preparatu to nadwrażliwość na którykolwiek z jego składników.

Pełny skład preparatu

1 ampułka Nebbud o pojemności 2 ml zawiera odpowiednio 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg budezonidu.
Pozostałe składniki: disodu edetynian, sodu chlorek, polisorbat 80, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu

Preparat stosuje się wziewnie w postaci inhalacji, a dawkowanie Nebbud zależy od wieku pacjenta i leczonego schorzenia. Zalecenia są też nieco odmienne dla różnych dawek.

Nebbud 0,125 mg/ml

W leczeniu astmy zawsze należy przyjmować najmniejszą dawkę leku, jaka pozwala na opanowanie objawów. Ogólne zalecenia są następujące:

  • osoby dorosłe i młodzież powyżej 12 roku życia – zarówno na początku terapii, jak i w leczeniu podtrzymującym należy stosować dawkę 0,5 - 2 mg na dobę. Jeśli objawy pacjenta są bardzo ciężkie, można zwiększyć zalecaną dawkę. Najczęściej lek podaje się w postaci 2 dawek podzielonych. Przyjmowanie preparatu 1 raz dziennie jest możliwe u pacjentów ze stabilną astmą o nasileniu od lekkiego do umiarkowanego, którzy w leczeniu podtrzymującym stosują 0,25 – 1 mg budezonidu na dobę i nie przyjmują kortykosteroidów (lub stosują wziewne steroidy, a ich choroba jest dobrze kontrolowana);
  • dzieci od 6 miesiąca życia do 12 lat – zalecana dawka początkowa to 0,25 - 1 mg na dobę. Jeśli oprócz Nebbud u dziecka stosowane są doustne steroidy, można rozważyć zwiększenie dawki początkowej do 2 mg dziennie. W leczeniu podtrzymującym należy stosować 0,25 - 1 mg na dobę. Najczęściej roztwór przyjmuje się 2 razy na dobę, jednak u dzieci ze stabilną astmą o nasileniu lekkim do umiarkowanego, które stosują dawkę podtrzymującą 0,25-1 mg i nie przyjmują kortykosteroidów (lub stosują wziewne steroidy, a ich choroba jest dobrze kontrolowana) można rozważyć dawkowanie 1 raz dziennie.

Efekty leczenia astmy Nebud pojawiają się już nawet po 3 dniach stosowania preparatu, jednak pełne działanie leku jest widoczne po upływie 2-4 tygodni terapii.

Dzięki inhalacjom Nebbud może być możliwe zmniejszenie dawek glikokortykosteroidów doustnych lub nawet ich całkowite odstawienie. Stan pacjenta, u którego zamierza się przeprowadzić zamianę leku z doustnych glikokortykosteroidów na wziewny budezonid musi być stabilny. Na początku zamiany należy przyjmować duże dawki Nebbud i przez ok. 10 dni stosować przyjmowany wcześniej glikokortykosteroid w dotychczasowych dawkach. W kolejnym etapie należy stopniowo zmniejszać ilość doustnego glikokortykosteroidu do najmniejszej dawki, jaka pozwala na kontrolę objawów astmy, a jeśli to możliwe do całkowitego odstawienia. Uwaga: U części pacjentów w trakcie zmniejszania dawkowania ogólnoustrojowych kortykosteroidów mogą pojawić się objawy odstawienne. Należą do nich:

  • brak energii,
  • depresja,
  • bóle mięśni i/lub stawów,
  • obniżenie czynności płuc.

Jeśli powyższe symptomy wystąpią, należy sprawdzić, czy u chorego nie pojawiły się także obiektywne objawy niewydolności kory nadnerczy. W przypadku ich stwierdzenia tymczasowo powraca się do większej dawki kortykosteroidów działających ogólnoustrojowo, by następnie obniżać ją w wolniejszym tempie.

Leczenie pseudokrupu u dzieci i niemowląt powyżej 6 miesiąca życia prowadzi się najczęściej dawką 2 mg budezonidu na dobę. U młodszych niemowląt nie zbadano bezpieczeństwa i skuteczności preparatu. Odpowiednią ilość leku można podać dziecku w całości podczas 1 nebulizacji lub podzielić na 2 dawki po 1 mg i podać zachowując 0,5 godziny przerwy. Inhalacje należy powtarzać co 12 godzin. Stosowanie leku należy zakończyć maksymalnie po 36 godzinach od pierwszego podania lub po uzyskaniu odpowiedzi i poprawy stanu pacjenta.

Możliwe skutki uboczne

Nebudd, tak jak i inne leki, może powodować skutki uboczne u części pacjentów. Bardzo rzadko po użyciu leku pojawiały się ciężkie reakcje alergiczne, które wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Jeśli wystąpią, to należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy medycznej i odstawić preparat. Ich objawy to:

  • utrudnione oddychanie,
  • nagły świszczący oddech,
  • obrzęk twarzy, powiek lub warg,
  • wysypka lub świąd (zwłaszcza, jeśli obejmuje całe ciało).

Dotychczas stwierdzono, że często po zastosowania leku pojawiają się: utrudnione połykanie, podrażnienie gardła, ból i/lub podrażnienie jamy ustnej, pleśniawki, kaszel.

Niezbyt często pacjenci zgłaszali: depresję, lęki, drżenie, zmętnienie soczewki oka (zaćmę), spadek ostrości widzenia, skurcze mięśni.

Rzadko pojawiały się: świąd; wysypka skórna; zapalenie; zaczerwienienie skóry i/lub wykwity; siniaki; obrzęk; spowolnienie wzrostu u dzieci i młodzieży; nadwrażliwość na lek; skurcz oskrzeli; niepokój, rozdrażnienie i nerwowość (zwłaszcza u dzieci); zahamowania czynności nadnerczy, które może się objawiać zmęczeniem, bólami głowy, bólami brzucha, nudnościami i wymiotami, utratą apetytu oraz spadkiem masy ciała; zmiana głosu lub chrypka.

Bardzo rzadko podczas terapii dochodziło do rozrzedzenia kości, czyli zmniejszenia ich gęstości mineralnej.

Z częstością niemożliwą do określenia z uwagi na małą liczbę danych pacjenci zgłaszali: agresję, nadmierne podekscytowanie, zaburzenia snu i jaskrę.

Nebbud w ciąży

Stosowanie leku Nebbud w ciąży jest dozwolone wyłącznie w przypadkach, gdy jest to absolutnie niezbędne. Decyzję o wprowadzeniu bądź kontynuacji leczenia podejmuje lekarz prowadzący, oceniając zależność między korzyściami dla matki i ryzykiem dla dziecka. Jeżeli korzyści w sposób istotny przewyższają ryzyko, przyjmowanie preparatu jest dozwolone.

Nebbud a karmienie piersią

Substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego, a wraz z nim do organizmu dziecka. Jednakże jej ilość w przypadku stosowania dawek terapeutycznych jest niewielka i nie przewiduje się, by preparat miał jakikolwiek wpływ na dziecko karmione piersią.

Dystrybucja na terenie Polski: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z.o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Nebbud
  • #