Mydocalm

mydocalm-opis-leku

Nazwa handlowa

Mydocalm

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki powlekane

Dawka

50 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Tolperyzon

Opakowanie

30 sztuk

Działanie

Zmniejszenie napięcia mięśni szkieletowych

Ciąża

I trymestr - stosowanie niezalecane, II i III trymestr - stosowanie możliwe w razie konieczności

Karmienie piersią

W razie konieczności stosowania należy odstawić dziecko od piersi

Mydocalm co to jest?

Mydocalm to lek oddziałujący na ośrodkowy układ nerwowy. Jego zadaniem jest zmniejszenie napięcia mięśni szkieletowych.  Mydocalm dostępny jest wyłącznie na receptę. Występuje w postaci tabletek w dawce 50 mg.

Mechanizm działania leku jest podobny do działania lidokainy. Substancja czynna tolperyzon wpływa na obniżenie pobudliwości neuronów, dzięki czemu możliwe staje sią wyhamowanie przewodzenia na poziomie impulsów nerwowych, przy jednoczesnym uwalnianiu neuroprzekaźników. Preparat dostępny jest w postaci tabletek, do stosowania doustnego. Mydocalm.

Wskazania do stosowania

Na co jest stosowany lek mydocalm? Lek doskonale sprawdza się w leczeniu bólów mięśniowych, jak również w stanach spastycznych mięśni poprzecznie prążkowanych, do których dochodzi w przebiegu różnego rodzaju chorób neurologicznych. Mydocalm forte należy stosować w patologicznym zwiększeniu napięcia mięśni szkieletowych, np. u pacjentów po przebytym udarze mózgu.

Dawkowanie preparatu

Preparat należy stosować ściśle według wskazań lekarza. Najczęściej zaleca się przyjmowanie leku mydocalm w dawkach od 50 do 150 mg, w dawkach podzielonych 3 razy na dobę, jednak w niektórych grupach pacjentów należy uwzględnić indywidualną sytuację zdrowotną pacjenta, aby w odpowiedni sposób zmodyfikować dawkowanie leku. W ulotce zaznaczono, że lek powinien być stosowany po posiłkach, a każdą dawkę trzeba popić szklanką wody. Ustalając dawkę lekarz bierze pod uwagę natężenie objawów pacjenta. Pacjenci zastanawiają się jak długo należy stosować mydocalm i mydocalm forte? Długość trwania terapii zostanie dokładnie określona przez lekarza. W przypadku wątpliwości, należy zasięgnąć porady lekarza.

Możliwe skutki uboczne

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku gdy dojdzie do przyjęcia zbyt dużej dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać na najbliższy oddział ratunkowy. Objawy przedawkowania leku mydocalm to najczęściej wzmożona senność oraz objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty, biegunka czy bóle brzucha. Pojawiać może się również przyspieszona akcja serca, zbyt wysokie ciśnienie krwi czy spowolnienie wykonywania wszelkich ruchów. Wśród najcięższych wymienianych objawów zaobserwowane zostały drgawki oraz śpiączka.

Środki ostrożności

Niektóre grupy pacjentów powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania preparatu mydocalm.

Nieznane jest bezpieczeństwo stosowania leku wśród dzieci oraz młodzieży. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów cierpiących z powodu zaburzenia nerek oraz wątroby. U jednych i u drugich należy uważnie monitorować ogólny stan pacjenta, a także odpowiednio- czynność nerek oraz wątroby. U pacjentów z chorobami nerek i wątroby zaobserwowano, że znacznie częściej występują u nich objawy niepożądane. U niektórych osób leczenie preparatem może wywołać reakcję nadwrażliwości, o różnym stopniu intensywności. Nadwrażliwość może przyjąć postać łagodną, objawiającą się wysypką skórną, ale również bardzo ciężką, w której występują objawy ogólnoustrojowe, w tym także wstrząs anafilaktyczny. Zaobserwowano, że szczególną grupą ryzyka objęte są kobiety oraz pacjenci, w których wywiadzie stwierdzono alergię. Objawy, które powinny zaniepokoić pacjenta oraz wzbudzić jego czujność, to w szczególności wysypka, zaczerwienienie skóry, pokrzywka, uporczywe swędzenie.

Interakcje z alkoholem

Nie ma danych, które zabraniałyby spożycia alkoholu w trakcie terapii lekiem mydocalm. Należy pamiętać, że należy zachować szczególną ostrożność podczas łączenia alkoholu z jakimikolwiek lekami, gdyż alkohol może modyfikować ich działanie, wzmacniając je lub osłabiając, ale także nasilając działania niepożądane.

Mydocalm w ciąży

Zastosowanie leku mydocalm u kobiet ciężarnych wymaga dokładnej analizy korzyści wynikających dla matki oraz ryzyka dla płodu i jest niewskazane. Zaznacza się, że preparat nie powinien być stosowany u kobiet w I trymestrze ciąży.

Mydocalm a karmienie piersią

Podczas karmienia piersią nie należy stosować preparatu mydocalm. Jeżeli zachodzi konieczność rozpoczęcia terapii, należy zrezygnować z karmienia na okres leczenia.

Dystrybucja na terenie Polski: Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Mydocalm
  • #