Fenistil żel

Fenistil żel

Nazwa handlowa

Fenistil żel

Nazwa międzynarodowa

Dimetindene maleate

Dostępność

Bez recepty

Postać

Żel

Dawka

1 mg/g

Podanie

Na skórę

Substancja czynna

Maleinian dimetyndenu

Opakowanie

Tuba 30 g, Tuba 50 g

Działanie

Przeciwhistaminowe

Ciąża

Stosowanie dopuszczone z zachowaniem ostrożności

Karmienie piersią

Stosowanie dopuszczone z zachowaniem ostrożności

Fenistil żel co to jest?

Żel Fenistil 1 mg/g to lek stosowany na swędzenie skóry spowodowane przez ukąszenia owadów, pokrzywkę czy oparzenia słoneczne. Produkt dostępny jest w aptekach bez recepty. Zawiera substancję czynną dimetyndenu maleinian.

Substancja czynna posiada właściwości przeciwhistaminowe - hamuje wiązanie histaminy z odpowiednimi receptorami, dzięki czemu ogranicza występowanie reakcji alergicznej. Po podaniu na skórę lek:

  • działa przeciwuczuleniowo.
  • silnie łagodzi świąd,
  • zmniejsza obrzęk,
  • dodatkowo łagodzi podrażnioną skórę,
  • wykazuje miejscowe działanie znieczulające.

Jak szybko działa Fenistil żel? Efekty działania leku rozpoczynają się już po kilku minutach od naniesienia na skórę. Preparat dzięki postaci żelu szybko penetruje w głąb skóry. Ponadto żelowe podłoże chłodzi, co dodatkowo łagodzi podrażnienia. Maksymalne działanie przeciwhistaminowe występuje po 1 – 4 godzinach od podania preparatu.

Wskazania do stosowania

Zaleca się stosowanie żelu Fenistil na:

  • swędzenie skóry spowodowane przez ukąszenia owadów,
  • świąd towarzyszący dermatozom (chorobom skóry),
  • oparzenia słoneczne,
  • pokrzywkę,
  • powierzchowne oparzenia skóry pierwszego stopnia.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie wszyscy pacjenci mogą korzystać z tego preparatu. Zgodnie z ulotką, przeciwwskazania do stosowania żelu stanowią:

  • nadwrażliwość pacjenta na substancję czynną lub którykolwiek inny ze składników żelu,
  • oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.

Pełny skład preparatu

1 gram Fenistil żel zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu.
Substancje pomocnicze to: wodorotlenek sodu 30%, karbomer, woda oczyszczona, wersenian sodu, glikol propylenowy, chlorek benzalkoniowy.

Dawkowanie preparatu

Jak stosować Fenistil żel? Lek należy aplikować miejscowo na swędzącą powierzchnię skóry. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować cienką warstwę żelu na zmienioną chorobowo i swędzącą powierzchnię skóry od 2 do 4 razy na dobę.

Uwaga: Jeżeli po upływie tygodnia regularnego stosowania leku objawy nie ustępują lub wręcz nasilają się, to należy zasięgnąć pomocy medycznej.

Postępowanie po pominięciu dawki

Jeżeli pacjent zapomniał zastosować dawkę leku, to nie powinien jej uzupełniać poprzez podwajanie kolejnej dawki.

Fenistil żel dla dzieci

Zalecane dawkowanie produktu Fenistil żel u dzieci jest takie samo, jak u osób dorosłych. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli podczas stosowania leku u dziecka po 2 dniach nie nastąpi poprawa lub objawy nasilą się, to należy skontaktować się z lekarzem. Ponadto u małych dzieci nie powinno się stosować leku Fenistil na duże powierzchnie skóry, szczególnie w przypadku stanów zapalnych skóry, oparzeń i zranień.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Do tej pory nie zgłoszono przypadków przedawkowania Fenistil 1 mg/g. Jeśli dojdzie do przypadkowego połknięcia preparatu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się na oddział ratunkowy najbliższego szpitala.

Działania niepożądane po spożyciu większej ilości leku obejmują objawy charakterystyczne dla przedawkowania antagonistów receptorów histaminowych. U osób dorosłych występuje przeważnie zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego z sennością. Natomiast przedawkowanie maleinianu dimetyndenu u dzieci zazwyczaj powoduje pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, objawy przeciwmuskarynowe oraz:

  • pobudzenie,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • rozszerzenie źrenic,
  • niezborność ruchową,
  • halucynacje,
  • skurcze toniczno – kloniczne mięśni szkieletowych,
  • suchość w jamie ustnej,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • zatrzymanie moczu,
  • gorączkę.

W razie pojawienia się powyższych objawów przedawkowania należy sprowokować wymioty oraz zastosować węgiel aktywowany i środki przeczyszczające. Jeśli nie uda się wywołać wymiotów, zaleca się płukanie żołądka. Nie istnieje specyficzna odtrutka na leki przeciwhistaminowe. Jeśli u pacjenta dojdzie do spadku ciśnienia tętniczego (hipotensji), lekarz może zaordynować leki podwyższające ciśnienie. Zabronione jest natomiast podawanie analeptyków. Może wystąpić konieczność wdrożenia leczenia podtrzymującego podstawowe czynności życiowe.

Możliwe skutki uboczne

Lek ten może powodować skutki uboczne. Takie działania występują u niewielkiej liczby osób, jednak czasami mogą mieć niebezpieczne skutki. U pacjentów stosujących preparat obserwowano następujące działania niepożądane:

  • skórne reakcje alergiczne obejmujące wysypkę i swędzenie skóry;
  • suchość skóry;
  • uczucie pieczenia skóry.

Nie da się określić ich częstości występowania na podstawie dostępnych danych.

Jeśli podczas stosowania preparatu wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.

Środki ostrożności

Zaleca się konsultację z lekarzem, jeśli świąd jest bardzo nasilony lub zmiany na skórze są rozległe.

Przy stosowaniu leku Fenistil żel na rozległą powierzchnię skóry należy unikać wystawiania miejsc pokrytych lekiem na działanie promieni słonecznych.

W składzie żelu znajdują się substancje pomocnicze chlorek benzalkoniowy oraz glikol propylenowy, które mogą powodować podrażnienie skóry.

Jeśli pacjent cierpi na świąd o dużym nasileniu lub skóra pacjenta jest uszkodzona w znacznym stopniu, zaleca się uzupełnienie leczenia miejscowego o lek przeciwhistaminowy stosowany doustnie, np. podobne produkty Fenistil krople lub kapsułki.

Lek nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn w ruchu.

Nie należy stosować tego leku po upływie terminu ważności wskazanego na opakowaniu. Termin ten oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Jeśli chodzi o to, ile żel jest ważny po otwarciu, informacja ta znajduje się na opakowaniu produktu.

Zalecenia dotyczące przechowywania

Lek należy przechowywać:

  • w miejscu niewidocznym dla dzieci,
  • w temperaturze poniżej 25°C,
  • z dala od promieni słonecznych.

Interakcje z innymi lekami

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie i w ostatnim czasie, a także o tych, które pacjent planuje zacząć stosować.

Fenistil żel w ciąży

Stosowanie preparatu przez kobiety ciężarne należy skonsultować z lekarzem. Dla bezpieczeństwa nie zaleca się przyjmowania maleinianu dimetyndenu w I trymestrze ciąży. Natomiast w II i III trymestrze powinno się unikać nakładania produktu leczniczego na rozległą powierzchnię skóry. Jest to szczególnie ważne, jeśli skóra pacjentki jest zraniona lub objęta stanem zapalnym.

Fenistil żel a karmienie piersią

Kobiety karmiące piersią powinny zapytać lekarza o opinię przed wdrożeniem tego leku. W trakcie laktacji nie powinno się stosować żelu Fenistil zwłaszcza na brodawki sutkowe oraz skórę piersi. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko spożycia substancji czynnej przez niemowlę. Dodatkowo podczas karmienia należy unikać nakładania żelu na duże powierzchnię skóry, zwłaszcza jeśli występuje stan zapalny lub skóra jest zraniona.

 

Dystrybutor na terenie Polski: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Fenistil żel
  • #