Cyclonamine

cyclonamine

Dostępność

na receptę

Substancja czynna

etamsylat

Postać

tabletki, kapsułki twarde, roztwór do wstrzykiwań

Wskazania

leczenie i zapobieganie krwawieniom

  1. Cyclonamine co to jest
  2. Dawkowanie preparatu
  3. Możliwe skutki uboczne
  4. Cyclonamine w ciąży
  5. Cyclonamine a karmienie piersią

Cyclonamine co to jest

Cyclonamine to lek na receptę o działaniu hamującym krwawienia oraz uszczelniającym naczynia krwionośne. W aptekach dostępne są 3 wersje:

  • kapsułki twarde 500 mg,
  • tabletki 250 mg,
  • roztwór do wstrzykiwań 250 mg/2 ml (12,5%).

Substancją czynna zastosowana w preparacie to etamsylat. Jest wykorzystywana w medycynie rodzinnej, okulistyce, stomatologii ogólnej oraz ginekologii i położnictwie. 

Pełny skład preparatu

1 kapsułka twarda Cyclonamine 500 mg zawiera 500 mg etamsylatu.
Pozostałe składniki: kwas stearynowy, tytanu dwutlenek (E 171), erytrozyna (E 127), żółcień chinolinowa (E 104), żelatyna.

1 tabletka Cyclonamine 250 mg zawiera 250 mg etamsylatu.
Pozostałe składniki: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), sodu pirosiarczyn.

1 ampułka (2 ml) roztworu do wstrzykiwań Cyclonamine 250 mg/2 mlzawiera 250 mg etamsylatu.
Pozostałe składniki: sodu pirosiarczyn, sodu siarczyn bezwodny, woda do wstrzykiwań.

Wskazania do stosowania

Roztwór i tabletki Cyclonamine przeznaczone są dla dorosłych oraz dzieci. Lek w formie kapsułek może być stosowany jedynie przez osoby dorosłe z uwagi na wysoką zawartość substancji czynnej.

Kiedy wykorzystuje się preparat? Jest zalecany w 3 przypadkach:

  • okołooperacyjnie – w leczeniu i zapobieganiu krwawienia włośniczkowego przed lub po zabiegu chirurgicznym z polem dobrej perfuzji tkanek, czyli w operacjach ginekologicznych, położniczych, urologicznych, otorynolaryngologicznych, stomatologicznych, okulistycznych, rekonstrukcyjnych i plastycznych;
  • w ginekologii – w leczeniu nieprawidłowych krwawień między miesiączkami oraz leczeniu zbyt obfitego krwawienia miesiączkowego, jeśli nie jest wywołane przyczyną organiczną;
  • w chorobach wewnętrznychw leczeniu i zapobieganiu krwawień włośniczkowych, do których należą m. in. krwawienie z nosa, krwawienia z dziąseł, krwawe wymioty, krew w kale, krwiomocz. 

Kiedy nie stosować tego leku

Preparatu nie powinni stosować pacjenci nadwrażliwi na jakikolwiek jego składnik oraz chorujący na ostrą porfirię. W przypadku roztworu do wstrzykiwań przeciwwskazaniem jest również astma oskrzelowa.

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie Cyclonamine ustala lekarz prowadzący. Zalecane dawki zależą od przyczyny podania i postaci preparatu.

Jak stosować Cyclocamine kapsułki twarde

Kapsułki należy zażywać doustnie podczas posiłku, a dawkę popić wodą. Jedynym wyjątkiem jest przyjmowanie leku przed zabiegiem chirurgicznym – wówczas pacjent powinien być na czczo.

W przypadku planowanej operacji należy przyjąć 1 kapsułkę 500 mg na godzinę przed zabiegiem. Po operacji pacjentowi podaje się 1 kapsułkę 500 mg co 4-6 godzin przez cały okres występowania zagrożenia krwawienia.

Przy zaburzeniach ginekologicznych dotyczących nieprawidłowych krwawień międzymiesiączkowych i zbyt obfitych menstruacji zaleca się przyjmowanie 1 kapsułki 500 mg 3 razy na dobę, czyli 1500 mg leku dziennie. Lek należy zacząć stosować 5 dni przed spodziewanym początkiem miesiączki, a czas leczenia wynosi 10 dni.

W leczeniu i zapobieganiu krwawieniom z powodu chorób wewnętrznych zalecana dawka wynosi zazwyczaj 1 kapsułkę 500 mg 2 lub 3 razy na dobę, tj. 1000-1500 mg dziennie. Czas terapii jest uzależniony od reakcji pacjenta i efektów leczenia.

Jak stosować Cyclonamine tabletki

Tabletki Cyclonamine przyjmuje się doustnie podczas jedzenia i popija niewielką ilością wody. Wyjątek stanowi stosowanie leku przed operacją, kiedy należy zażyć tabletki na czczo.

Przy stosowaniu okołooperacyjnym osoby dorosłe na godzinę przed planowaną operacją powinny zażyć 1-2 tabletki. Po zabiegu chirurgicznym dawka wynosi 1-2 tabl. co 4-6 godzin przez taki długi czas, jak występuje zagrożenie krwawienia. 

Leczenie zaburzeń ginekologicznych należy rozpocząć  5 dni przed spodziewanym początkiem miesiączki. Dorosłym pacjentkom zaleca się przyjmowanie 2 tabletek 3 razy na dobę, czyli 1500 mg leku dziennie. Czas terapii wynosi 10 dni.

W przypadku chorób wewnętrznych najczęściej dorośli powinni przyjmować 2 tabletki 2-3 razy na dobę, czyli 1000-1500 mg leku dziennie. Czas terapii jest uzależniony od reakcji pacjenta i efektów leczenia.

Dawka tabletek Cyclonamine dla dzieci stanowi połowę zalecanej dla dorosłych.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Jeśli dojdzie do przedawkowania Cyclonamine należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub udać się do najbliższej placówki medycznej.

Możliwe skutki uboczne

Działania niepożądane dotyczące kapsułek twardych

Zazwyczaj działania niepożądane ustępują samoistnie po zakończeniu leczenia. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ może wystąpić bardzo rzadka reakcja nadwrażliwości. Jej pierwsze objawy to często skórne reakcje lub gorączka - jeśli się pojawią, trzeba niezwłocznie odstawić preparat i udać się do lekarza. Lek należy odstawić równiez, jeżeli pacjent wymiotuje powyżej 2 dni.

Często u pacjentów występowały skutki uboczne w postaci: nudności, wymiotów, biegunki, bólu brzucha, uczucia dyskomfortu w jamie brzusznej, bólu głowy, wysypki, osłabienia.

Rzadko kapsułki Cyclonamine powodowały artralgię.

Bardzo rzadko pojawiały się następujące działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości, gorączka, choroba zakrzepowo-zatorowa, agranulocytoza, neutropenia, trombocytopenia.

Działania niepożądane dotyczące tabletek

Skutki uboczne tabletek Cyclonamine występowały rzadko i obejmowały: nudności, bóle brzucha, bóle głowy, wysypkę. Najczęściej ustępowały samodzielnie, jednak jeśli tak się nie stanie, to należy zredukować dawkę lub zakończyć przyjmowanie leku.

Działania niepożądane dotyczące roztworu do wstrzykiwań

Po podaniu rzadko występowały: bóle głowy, nudności, wymioty, uczucie gorzkiego smaku, wysypka, bóle lędźwiowo-krzyżowe.

Bardzo rzadko preparat powodował: reakcje alergiczne, ostrą porfirię, ryzyko zatorów tętnic.

Z nieznaną częstością występowało niedociśnienie tętnicze.

Cyclonamine w ciąży

Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży ze względu na brak wystarczających danych klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo dla płodu i matki.

Cyclonamine a karmienie piersią

Substancja czynna zawarta w leku cyclonamine przenika do mleka matki, dlatego też nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Dystrybucja na terenie Polski: Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy "Galena".

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
  • #