Amotaks

antybiotyk-amotaks

Nazwa handlowa

Amoksycylina

Nazwa międzynarodowa

Amoksycylina

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Amoksycylina

Ciąża

Należy skonsultować się z lekarzem

Karmienie piersią

Należy skonsultować się z lekarzem

Amotaks co to jest?

Antybiotyk Amotaks należy do grupy leków o działaniu bakteriobójczym. Charakteryzuje się szerokim spektrum działania. Lek wydawany jest wyłącznie na receptę, którą wystawić mogą także uprawnione pielęgniarki i położne. Dostępny jest pod dwiema nazwami handlowymi. Amotaks można nabyć w postaci:

  • granulatu do sporządzenia zawiesiny 500 mg/5 ml,
  • kapsułek twardych 250 mg,
  • tabletek 1 g.

Amotaks Dis występuje natomiast jako

  • tabletki 500 mg,
  • tabletki 750 mg,
  • tabletki 1 g.

Preparat to antybiotyk β-laktamowy z grupy penicylin. Jego substancją czynną jest amoksycylina występująca w postaci amoksycyliny trójwodnej. Do gatunków wrażliwych na lek należą m.in. bakterie tlenowe Gram-dodatnie Enterococcus faecalis i Listeria monocytogenes oraz paciorkowce β-hemolizujące z grup A, B, C i G. Amoksycylina hamuje biosyntezę ściany komórkowej drobnoustrojów chorobotwórczych. Po przyjęciu doustnym wchłania się dobrze i w krótkim czasie, a stężenie maksymalne osiąga po około 1 godzinie od zażycia.Przenika w wykrywalnych ilościach do tkanek narządów jamy brzusznej, płynu otrzewnowego, pęcherzyka żółciowego, żółci, tkanki tłuszczowej, skóry, mięśni, płynu maziowego i ropy. Ponadto przenika przez barierę łożyskową i jest wydzielana do mleka kobiet karmiących piersią. W płynie mózgowo-rdzeniowym jej ilości są jednak nieistotne. Wydalanie substancji czynnej odbywa się głównie przez nerki, wobec czego jej całkowity klirens jest mniejszy u osób z niewydolnością nerek.

Pełny skład preparatu

5 ml zawiesiny Amotaks po przygotowaniu zawiera 500 mg amoksycyliny.
Pozostałe składniki: guma guar, sacharoza, sodu benzoesan, cytrynian trójsodowy bezwodny, symetykon, aromat truskawkowy, aromat malinowy.

1 kapsułka twarda Amotaks zawiera 500 mg amoksycyliny.
Pozostałe składniki: magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna, żelaza tlenek żółty (E 172), tytanu dwutlenek (171), żelatyna.

1 tabletka Amotaks zawiera 1 g amoksycyliny.
Pozostałe składniki: karboksymetyloskrobia sodowa, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, kwas stearynowy, magnezu stearynian

1 tabletka Amotaks Dis zawiera odpowiednio 500 mg lub 750 mg lub 1 g amoksycyliny.
Pozostałe składniki: celuloza mikrokrystaliczna, krospoliwidon, magnezu stearynian, aromat truskawkowy, aromat malinowy, aromat tropik, aspartam.

Wskazania do stosowania

Antybiotyk przeznaczony jest dla dzieci i dorosłych. Stosuje się go w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Jest wykorzystywany w następujących chorobach:

  • ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków i zapalenie gardła,
  • zapalenie płuc leczone ambulatoryjnie,
  • stan zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli,
  • ostre bakteryjne zapalenie zatok,
  • ostre zapalenie ucha środkowego,
  • ostre zapalenie pęcherza moczowego,
  • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek,
  • bezobjawowy bakteriomocz podczas ciąży,
  • dur brzuszny i rzekomy,
  • choroba wrzodowa żołądka – w skojarzeniu z innymi środkami farmakologicznymi,
  • ropień okołozębowy z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej,
  • zakażenia związane z protezowaniem stawów,
  • eradykacja Helicobacter pylori,
  • borelioza (choroba z Lyme).

Ponadto lek można stosować w profilaktyce zapalenia wsierdzia. Co istotne, za każdym razem należy wziąć pod uwagę oficjalne wytyczne odnośnie prawidłowego stosowania antybiotyków.

Kiedy nie stosować tego leku

Preparatu nie powinny stosować osoby nadwrażliwe na jego substancję czynną - amoksycylinę, a także na jakikolwiek inny składnik leku. Przeciwwskazanie stanowią również nadwrażliwość na pozostałe penicyliny oraz reakcja anafilaktyczna na inne leki β-laktamowe w przeszłości.

Dawkowanie preparatu

Dawkowanie Amotaks ustalane jest w sposób indywidualny przez lekarza, który uwzględnia przyczynę podawania leku oraz indywidualną sytuację pacjenta. Dokładny czas terapii określony zostanie przez lekarza, jednakże należy pamiętać, że nie wolno samodzielnie decydować o odstawieniu preparatu, nawet jeśli objawy ustąpią.

Jak przyjmować lek? Antybiotyk można zażywać zarówno podczas posiłku, przed i po nim, ponieważ pokarm nie wpływa na wchłanianie substancji czynnej. Kapsułki należy połykać w całości i popić wodą. Tabletki posiadają wgłębienie, które pozwala na podział na 2 równe dawki. Granulat do sporządzania zawiesiny doustnej należy rozmieszać z ostudzoną, przegotowaną wodą napełniając butelkę do wysokości kreski namalowanej na etykiecie. Przed przygotowaniem zawiesiny trzeba wstrząsnąć butelką by rozluźnić granulat. W zależności od pojemności do butelki dodaje się:

  • 60 ml – 34 ml wody,
  • 100 ml – 57 ml wody.

Następnie opakowaniem należy wstrząsnąć do momentu uzyskania jednorodnej zawiesiny. Jeśli po odstawieniu i opadnięciu piany okaże się, że poziom leku jest niższy od zaznaczonej kreski, należy uzupełnić go wodą. Przed odmierzeniem każdej dawki leku trzeba dokładnie wstrząsnąć butelką z preparatem.

Uwaga! Lek w postaci zawiesiny należy przechowywać w lodówce, w temperaturze między 2ºC a 8ºCNadaje się do wykorzystania przez 14 dni. Pozostałe postaci leku należy utrzymywać w temperaturze poniżej 25ºC.

Dzieci o wadze poniżej 40 kg

Zaleca się stosowanie Amotaks dla dzieci w postaci granulatu do przygotowania zawiesiny. Dawki uzależnione są od masy ciała pacjenta. Zazwyczaj zaleca się dawkę dobową od 40 mg do 90 mg na kg masy ciała w podziale na 2 lub 3 dawki. U dziecka nie należy przekraczać 100 mg na kg masy ciała na dobę.

Dorośli, w tym osoby w podeszłym wieku oraz dzieci o wadze minimum 40 kg

Zaleca się stosowanie leku w postaci tabletek lub kapsułek. Dawkowanie dopasowuje się do ciężkości i rodzaju choroby. Najczęściej wykorzystuje się dawkę od 250 mg do 500 mg 3 razy w ciągu doby lub też 750 mg do 1 g co 12 godzin. Całkowita maksymalna dawka dobowa wynosi 6 g.

W przebiegu ciężkich zakażeń zaleca się 750 mg - 1 g leku 3 razy dziennie.

Przy zakażeniach układu moczowego należy stosować dawkę 3 g preparatu 2 razy na dobę. Leczenie trwa 1 dzień.

Postępowanie w przypadku boreliozy (choroby z Lyme) zależy od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnej postaci, gdy u pacjenta występuje pojedynczy rumień wędrujący zaleca się 4 g preparatu na dobę. W przypadku późnej postaci, której towarzyszą objawy układowe można stosować do 6 g leku dziennie.

Leczenie wrzodów żołądka prowadzi się w skojarzeniu z innymi preparatami. Dawka amoksycyliny wynosi zazwyczaj 750 mg lub 1 g 2 razy na dobę, a lek należy przyjmować przez 7 dni.

W profilaktyce zapalenia wsierdzia po zabiegach operacyjnych ilości leku dostosowuje się do rodzaju wykonywanego zabiegu.

Szczególne grupy pacjentów

Specjalnego postępowania wymagają osoby z zaburzeniami czynności nerek oraz z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby. W przypadku drugiej grupy pacjentów zaleca się regularne monitorowanie pracy wątroby oraz ostrożność w dawkowaniu. U osób z zaburzeniami czynności nerek, jeśli GFR wynosi poniżej 30 ml/min należy natomiast zmniejszyć dawkę według schematu:

  • Dorośli i dzieci o wadze minimum 40 kg - przy GFR z przedziału 10-30 ml/min można stosować maksymalnie 500 mg leku 2 razy na dobę, a w przypadku GFR poniżej 10 ml/min maksymalnie 500 mg raz dziennie,
  • Dzieci o wadze poniżej 40 kg – najczęściej zaleca się stosowanie preparatu pozajelitowego, jeśli jednak lekarz zadecyduje o stosowaniu amoksycyliny doustnie to przy GFR 10-30 ml/min należy przyjmować dawkę 15 mg/kg mc. 2 razy na dobę (maksymalnie 500 mg 2 razy dziennie), a w przypadku GFR poniżej 10 ml/min –15 mg/kg 1 raz na dobę (maksymalnie 500 mg),
  • Pacjenci poddawani hemodializie, zarówno dorośli, jak i dzieci o wadze minimum 40 kg – zaleca się dawkę 15 mg/kg mc 1 raz dziennie. Przed hemodializą oraz po jej zakończeniu należy przyjąć takie same dawki dodatkowe,
  • Pacjenci dializowani otrzewnowo: dawka maksymalna to 500 mg dziennie.

Pominięcie dawki

W przypadku pominięcia dawki Amotaks należy ją uzupełnić w momencie, gdy pacjent sobie o niej przypomni. Następną porcję leku można zażyć najwcześniej po upływie około 4 godzin.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Zażycie zbyt dużej dawki preparatu może doprowadzić do przedawkowania Amotaks. Objawy to m.in. dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, biegunka, wymioty) lub pojawienie się kryształków w moczu (problemy z oddawaniem moczu, mętny mocz). Dlatego też w razie zażycia większej ilości leku, niż jest to zalecane należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne

Preparat może powodować wystąpienie działań niepożądanych. Niektóre z nich wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem i odstawienia leku. Skutki uboczne Amotaks, które mogą potencjalnie zagrażać życiu to występujące bardzo rzadko, podczas terapii lub do kilku tygodni po jej zakończeniu:

  • reakcje uczuleniowe - objawiają się swędzeniem i wysypką skórna, utrudnionym oddychaniem lub obrzękiem twarzy, warg, języka, ciała. W pojedynczych przypadkach mogą mieć śmiertelny skutek;
  • późne reakcje alergiczne – pojawiają się najczęściej 7-12 dni po zażyciu leku,
    do ich symptomów należą: gorączka, bóle stawów, wysypka oraz powiększenie
    węzłów chłonnych (szczególnie pod pachami);
  • wysypka, zasinienie skóry lub czerwone, punktowe, okrągłe plamki pod powierzchnią skóry - mogą świadczyć o zapaleniu naczyń krwionośnych na skutek reakcji alergicznej, chorobie nerek lub łączyć się z bólem stawów w zapaleniu stawów;
  • rumień wielopostaciowy – skórna reakcja objawiająca się swędzącymi wykwitami o czerwono-purpurowej barwie (szczególnie na dłoniach i podeszwach stóp), obrzękiem skóry oraz podrażnieniem w okolicy oczu, ust lub narządów płciowych. Towarzyszyć mogą jej uczucie zmęczenia oraz gorączka;
  • grudki pod skórą, pęcherze, krosty, zmiany zabarwienia skóry, złuszczanie się skóry, zaczerwienienie, ból, swędzenie lub łuszczenie się skóry, którym mogą towarzyszyć podwyższona temperatura, bóle głowy i ciała;
  • objawy grypopodobne z powiększeniem węzłów chłonnych, nieprawidłowościami w badaniach krwi, podwyższeniem aktywności enzymów wątrobowych, wysypką i gorączką, polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnymi;
  • ciężkie skutki uboczne dotyczące wątroby – dotyczą najczęściej osób stosujących amoksycylinę długotrwale, mężczyzn i pacjentów w podeszłym wieku. Do symptomów należą ciężka biegunka połączona z krwawieniem, żółty kolor skóry i białek oczu, zmiany na skórze w postaci pęcherzy, zaczerwienienia lub zasinień, ciemniejszy mocz lub blade stolce. Powodem żółtaczki może być również anemia;
  • objawy zakażenia jak gorączka, dreszcze, ból gardła, a także skłonność do powstawania siniaków - mogą świadczyć o zmianach w komórkach krwi;
  • zapalenie jelita grubego – charakteryzuje się biegunką (może pojawić się krew w kale), bólem i gorączką;
  • reakcja Jarischa-Herxheimera - może pojawić się w leczeniu boreliozy, a jej symptomami są bóle mięśni i głowy, gorączka, dreszcze oraz wysypka na skórze.

Niezwłocznej wizyty u lekarza wymagają także niezbyt często pojawiające się wysypka skórna w postaci okrągłych, czerwono-różowych swędzących wykwitów oraz obrzęki na przedramionach, dłoniach, rękach, stopach lub nogach.

Ponadto na skutek zażywania leku często występują: nudności, biegunka, wysypka skórna.

Niezbyt często pojawiają się wymioty.
Bardzo rzadko obserwuje się działania niepożądane obejmujące problemy z nerkami, kryształy w moczu, pleśniawki, zawroty głowy, nadmierną aktywność, drgawki (dotyczą szczególnie osób z chorobami nerek lub przyjmujących duże dawki leku), przebarwienie zębów (u dzieci, najczęściej szczotkowanie pozwala je usunąć), zmiany wyglądu języka (żółty, brązowy lub czarny, włochaty język), wydłużenie czasu krzepnięcia krwi, nadmierny rozpad czerwonych krwinek mogący prowadzić do anemii, spadek liczby białych komórek krwi, spadek liczby płytek krwi.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów z następującymi schorzeniami:

  • choroby nerek;
  • nieregularne oddawanie moczu,
  • mononukleoza zakaźna.

W składzie granulatu do przygotowania zawiesiny znajduje się sacharoza (2,6 g/5 ml zawiesiny). Pacjenci z cukrzycą muszą wziąć ten fakt pod uwagę. Ponadto lek w tej postaci nie powinien być zażywany przez osoby z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy oraz nietolerancją fruktozy.

Granulat Amotaks zawiera również benzoesan sodu. Substancja ta powoduje nieznaczne podrażnienie oczu, skóry i błon śluzowych.

Amoksycylina zawarta w preparacie może wpływać na wyniki niektórych badań. Pacjent powinien poinformować lekarza, jeżeli przeprowadzone będzie u niego:

  • badanie obecności glukozy w moczu,
  • badanie krwi sprawdzające czynność wątroby,
  • badanie stężenia estriolu.

Niektóre skutki uboczne antybiotyku mogą zakłócać zdolność do prowadzenia pojazdów. Dla bezpieczeństwa pacjent nie powinien kierować pojazdami ani obsługiwać maszyn.

Interakcje z innymi lekami

Stosowanie allopurynolu łącznie z lekiem Amotaks zwiększa ryzyko pojawienia się skórnych reakcji alergicznych.

Niektóre inne antybiotyki, np. tetracyklina, mogą obniżać skuteczność preparatu.

Lek może nasilać skutki uboczne metotreksatu.

Podczas jednoczesnego zażywania probenecydu lekarz może zalecić zmianę dawkowania Amotaks.

U osób stosujących także środki farmakologiczne obniżające krzepliwość krwi, konieczne może być przeprowadzenie dodatkowych badań krwi.

Amotaks w ciąży

Stosowanie leku Amotaks w ciąży jest dopuszczalne, jeżeli lekarz uzna, że korzyści z wdrożenia leczenia dla matki przewyższają potencjalne zagrożenia. Dotychczasowe badania nie wskazują, by stosowanie amoksycyliny przez kobiety ciężarne podwyższało ryzyko wad wrodzonych u płodu, jednak ich liczba jest ograniczona. 

Amotaks a karmienie piersią

W okresie laktacji przyjmowanie preparatu powinno być ograniczone do sytuacji, gdy spodziewane korzyści są większe, niż możliwe ryzyko. Należy pamiętać, że substancja czynna przenika do mleka kobiecego, co powoduje konieczność obserwacji niemowlęcia. U dziecka karmionego piersią może pojawić się kolonizacja grzybów na błonach śluzowych, biegunka, a także reakcja uczuleniowa. Wówczas konieczne może być przerwanie karmienia piersią.

Dystrybucja na terenie Polski: Polfa Tarchomin S.A.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Amotaks
  • #