Afobam

lek-afobam

Nazwa handlowa

Alprazolam

Nazwa międzynarodowa

Alprazolam

Dostępność

Na receptę

Postać

Tabletki

Dawka

0,25 mg, 0,5 mg, 1 mg

Podanie

Doustne

Substancja czynna

Alprazolam

Działanie

Przeciwlękowe

Ciąża

Nie należy przyjmować leku Afobam w ciąży

Karmienie piersią

Należy skonsultować się z lekarzem

Afobam co to jest?

Afobam to lek w postaci tabletek stosowany w psychiatrii. Jest wydawany wyłącznie na receptę. Ma działanie przeciwlękowe - wpływa na to zawartość alprazolamu, który jest pochodną benzodiazepiny. Preparat działa hamująco na wszystkich poziomach układu nerwowego.

Preparat dostępny jest w postaci tabletek o 3 zawartościach substancji czynnej:

  • 0,25 mg;
  • 0,5 mg;
  • 1 mg.

Pełny skład preparatu

1 tabletka Afobam zawiera odpowiednio 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg alprazolamu.
Pozostałe składniki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, sodu laurylosiarczan, krzemionka koloidalna bezwodna.
Ponadto: tabletki 0,5 mg - żelaza tlenek żółty; tabletki 1 mg - żelaza tlenek czerwony.

Wskazania do stosowania

Preparat, który wykorzystywany jest w leczeniu krótkotrwałym zespołu lęku napadowego (występującego z agorafobią lub bez niej), w zespole lęku uogólnionego, w zespole lękowym, któremu towarzyszy wtórne obniżenie nastroju. Zastrzega się, że lek powinien być stosowany wyłącznie w przypadkach nasilenia objawów, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie pacjenta i są dla niego bardzo uciążliwe.

Kiedy nie stosować tego leku

Tabletki Afobam nie powinny być przyjmowane przez pacjentów, u których występują następujące czynniki:

  • nadwrażliwość na alprazolam, inne składniki leku lub jakiekolwiek benzodiazepiny;
  • Myasthenia gravis;
  • ciężka niewydolność wątroby.
  • ciężka niewydolność oddechowa;
  • zespół bezdechu nocnego;
  • wiek poniżej 18 roku życia.

Dawkowanie preparatu

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, przy czym okres terapii powinien być ograniczony do niezbędnego minimum. Lekarz powinien regularnie oceniać stan pacjenta i na tej podstawie podejmować decyzję, czy należy kontynuować podawanie leku. Cała terapia powinna być nie dłuższa niż 8 do 12 tygodni, przy czym należy pamiętać, że leku nie odstawia się nagle, lecz stopniowo ogranicza jego dawkę. Afobam zaczyna działać po około 1-2h.

 

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Na skutek przedawkowania Afobam obserwowano:

  • ataksję (nieskoordynowane ruchy),
  • senność,
  • śpiączkę,
  • zaburzenia mowy,
  • zahamowanie czynności oddechowej pacjenta.

W razie zaobserwowania niepokojących objawów, które mogą świadczyć o przyjęciu zbyt dużej dawki leku przez pacjenta, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem bądź udać do najbliższego szpitala.

Możliwe skutki uboczne

Jak każdy lek, tak również Afobam może wywoływać skutki uboczne. W ulotce preparatu wskazuje się, że najczęściej obserwowanymi działaniami niepożądanymi są senność, zawroty i bóle głowy, uczucie zmęczenia, obniżenie nastroju, zaburzenia pamięci, funkcji poznawczych, lęk oraz inne dolegliwości ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto mogą wystąpić również dolegliwości obejmujące układ pokarmowy, w szczególności nudności, wymioty, zaparcia, biegunka i inne. Afobam u niektórych pacjentów wywoływać może również działania niepożądane w obrębie układu krążenia, oddechowego czy zaburzenia funkcji sensorycznych. Długotrwałe stosowanie leku Afobam może doprowadzić do uzależnienia pacjenta od leku, przez co po odstawieniu preparatu wystąpić mogą objawy tzw. zespołu abstynencyjnego.

Interakcje z alkoholem

Nie ma informacji, które w sposób jednoznaczny zakazywałyby łączenia Afobam z alkoholem.

Afobam w ciąży

Nie należy przyjmować leku Afobam w ciąży. Jeżeli podczas terapii lekiem okaże się, że kobieta zaszła w ciążę, powinna natychmiast skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który podejmie decyzję o zmianie terapii.

Afobam a karmienie piersią

Lek przenika do mleka kobiecego, w związku z czym nie zaleca się podawania go kobietom karmiącym. Jeżeli lekarz uzna włączenie preparatu za konieczne, należy odstawić dziecko od piersi.

Dystrybucja na terenie Polski: Egis Polska Sp.z o.o.

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

×
Zarezerwuj i odbierz
Wybierz opakowanie
Afobam
  • #