Acne-Derm

lek-acne-derm

Nazwa handlowa

Azelaic acid

Nazwa międzynarodowa

Azelaic acid

Dostępność

Na receptę

Postać

Krem

Dawka

1 g

Podanie

Stosowanie miejscowe na skórę

Substancja czynna

Kwas azelainowy

Opakowanie

20 g

Działanie

Przeciwbakteryjne

Ciąża

Kobiety ciężarne nie powinny stosować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem

Karmienie piersią

Należy skontultować się z lekarzem

Acne-Derm co to jest?

Acne-Derm to krem na zmiany trądzikowe i przebarwienia skóry wykorzystywany w dermatologii. Dostępny jest w aptekach bez recepty i nie podlega refundacji. Występuje w tubach o pojemności 20 g.

Preparat wykorzystywany jest w leczeniu trądziku pospolitego. Substancja czynna leku - kwas azelainowy - wykazuje istotne działanie przeciwbakteryjne, zwłaszcza na bakterie Propionibacterium acnes, które są odpowiedzialne za rozwój trądziku.

Jakie są efekty działania Acne-Derm krem? Zgodnie z badaniami lek:

  • zmniejsza liczbę mikrozaskórników,
  • normalizuje przebieg procesu powstawania keratyny oraz hamuje nadmierne rogowacenie naskórka,
  • ma działanie wybielające - hamuje wzrost i nadczynność komórek barwnikowych skóry, dlatego też używany jest na przebarwienia,
  • zatrzymuje wzrost i nadczynność melanocytów poprzez hamowanie aktywności tyrozynazy oraz enzymów mitochondrialnych.

Wskazania do stosowania

Preparat jest zalecany w leczeniu trądziku pospolitego i przebarwień skóry u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia.

Kiedy nie stosować tego leku

Nie należy stosować kremu, jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na kwas azelainowy lub inne jego składniki. Preparat nie powinien być wykorzystywany u dzieci poniżej 12 lat.

Pełny skład preparatu

1 g kremu Acne-Derm zawiera 200 mg kwasu azelainowego.
Pozostałe składniki to: mieszanina glicerolu monostearynianu i makrogolu stearynianu; mieszanina glicerolu stearynianu, alkoholu cetostearylowego, cetylu palmitynianu i kokoglicerydów; mieszanina cetostearylu etyloheksanianu i izopropylu myrystynianu; glikol propylenowy; glicerol; kwas benzoesowy; woda oczyszczona.

 

Dawkowanie preparatu

Zalecania dotyczące dawkowania Acne-Derm to:

  • stosować lek zewnętrznie i miejscowo, na oczyszczoną i osuszoną skórę;
  • należy nakładać 1 g kremu (pasek o długości 4 cm) 2 razy dziennie, rano i wieczorem, miejscowo na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry;
  • po nałożeniu kremu należy dokładnie umyć ręce;
  • maksymalna dopuszczalna dobowa dawka preparatu wynosi 8 g, a przy stosowaniu na okolice klatki piersiowej i pleców - 10 g.

Uwaga! Jeśli pacjent stosuje równocześnie inne preparaty nakładane miejscowo na skórę, to powinien aplikować je pomiędzy dawkami tego leku.

Czas stosowania

Jak długo stosować Acne-Derm 20 g? Krem przeciwtrądzikowy można używać przez maksymalnie 6 miesięcy. Rezultaty w leczeniu tradziku widoczne są po około 4 tygodniach, a w przypadku przebarwień - po około 3 miesiącach. Jednakże dla uzyskania trwałych efektów leczenia konieczne jest stosowanie preparatu przez co najmniej kilka miesięcy.

Szczególne grupy pacjentów

Aby zminimalizować ryzyko podrażnienia u osób ze skórą wrażliwą przez pierwszy tydzień leczenia zaleca się stosowanie kremu tylko raz na dobę, wieczorem.

Przyjęcie większej ilości leku od zalecanej

Badania wskazują, że nie ma ryzyka ostrego zatrucia po pojedynczej aplikacji produktu na dużą powierzchnię skóry, jak również w wyniku przypadkowego doustnego przyjęcia produktu. Jednakże w razie połknięcia Acne-Derm krem może dojść do reakcji ogólnej. Natężenie takiej reakcji zależy od ilości przyjętego produktu. W razie wystąpienia efektów ubocznych stosuje się leczenie objawowe.

Możliwe skutki uboczne

U części pacjentów preparat może powodować działania niepożądane. Możliwe skutki uboczne Acne-Derm krem znajdują się w ulotce leku i zostały uszeregowane w zależności od częstości występowania.

Często, zwłaszcza na początku leczenia zdarza się miejscowe podrażnienie skóry, które daje objawy jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie, suchość i łuszczenie skóry. Jeśli dolegliwości utrzymują się, to krem należy aplikować raz na dobę. Zazwyczaj podrażnienie skóry jest niewielkie i nie ma konieczności odstawiania preparatu. Jeśli zachodzi taka konieczność, to można zaprzestać stosowania kremu na kilka dni.

Rzadko u pacjentów odnotowano:

  • zapalenie mieszków włosowych,
  • kontaktowe zapalenie skóry,
  • rozjaśnienie skóry lub białe plamy w miejscu aplikacji - dotyczy osób o ciemnej karnacji.

Bardzo rzadko po zastosowaniu leku występowały:

  • reakcje nadwrażliwości na światło,
  • alergiczne reakcje skórne, np. w postaci wysypki.

Środki ostrożności

W trakcie leczenia trzeba chronić skórę przed podrażnieniami. Pacjent powinien unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne, wiatr i mróz oraz na inne czynniki mogące wywołać podrażnienia, jak mydła zapachowe czy twarda i/lub chlorowana woda. Podczas aplikacji należy chronić oczy, usta oraz błony śluzowe przed kontaktem z lekiem.

Krem Acne-Derm ma działanie wybielające skórę. Należy zachować ostrożności podczas stosowania kremu w przypadku osób o ciemnej karnacji, które są leczone z powodu zmian trądzikowych. Przebarwienia naskórkowe i naskórkowo-skórne dobrze reagują na preparaty z kwasem azelainowym, jednak przebarwienia skórne trudno zwalczyć przy użyciu tego leku. Dlatego też jeśli pacjent zmaga się z przebarwieniami, to przed wdrożeniem leku należy określić ich rodzaj, np. przy użyciu lampy Wood'a. Ponadto w trakcie leczeniu przebarwień skóry konieczne jest stosowanie kremów ochronnych z filtrami UVA i UVB.

Składniki kremu mogą wywoływać niepożądane reakcje. Stwierdzono, że zawarte w preparacie substancje mogą powodować:

  • glikol propylenowy - podrażnienia skóry,
  • kwas benzoesowy - niewielkie podrażnienia skóry, a także błon śluzowych i oczu - dlatego też należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi,
  • alkohol cetostearylowy - reakcję skórną o charakterze miejscowym, np. kontaktowe zapalenie skóry.

Acne-Derm krem nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia, ponieważ nie ma wystarczająco dużo informacji odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności terapii w tej grupie wiekowej.

Sprawność psychofizyczna pacjenta oraz zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych nie powinna być zakłócana przez lek.

Preparat należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz w temperaturze poniżej 25°C.
Terapia lekiem może trwać maksymalnie 6 miesięcy. Ponadto krem z 1 opakowania można stosować przez maksymalnie 6 miesięcy od pierwszego otwarcia tuby, o ile nie zostanie przekroczony termin ważności umieszczony na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Stosowanie leku po upływie tej daty jest zabronione. 

Interakcje z alkoholem

Interakcje z innymi lekami

Dotychczas nie uzyskano informacji, by krem wchodził w interakcje z innymi lekami. Jeśli podczas leczenia pacjent stosuje również inne preparaty zewnętrzne na skórę, to dla zachowania bezpieczeństwa należy nakładać je pomiędzy dawkami Acne-Derm krem.

Acne-Derm w ciąży

Kobiety ciężarne nie powinny stosować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Stosowanie kremu Acne-Derm w okresie ciąży dopuszcza się tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że potencjalne korzyści z rozpoczęcia terapii istotnie przewyższają możliwe ryzyko dla przyszłej mamy oraz płodu.

Acne-Derm a karmienie piersią

Kwas azelainowy w niewielkim stopniu przenika do mleka kobiecego. Decyzja o stosowaniu kremu podczas karmienia piersią powinna zostać skonsultowana z lekarzem, który oceni stosunek korzyści wynikających z zastosowania leku przez matkę do możliwego ryzyka dla dziecka.

Dystrybucja na terenie Polski: www.uniapharm.pl

Powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić przeczytania ulotki leku ani wizyty u lekarza. Zawsze przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.