Szczepienie przeciwko rakowi szyjki macicy

Dlaczego warto się zaszczepić?

Wirus HPV jest czynnikiem ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy. Najlepszym sposobem zabezpieczenia przed zakażeniem tym wirusem jest podanie szczepionki przed inicjacją seksualną. Zaszczepienie dziewczynek tą szczepionką powoduje wyzwolenie odporności w organizmie i w momencie dostania się wirusa HPV do organizmu zostanie on zniszczony. Zabezpieczamy w ten sposób osoby zaszczepione w 70%. Ten system szczepień zabezpieczy dziewczynki nawet przez 50 lat.” – mówi dr Jacek Walewski, lekarz Medicover.

 „Właściwe działania profilaktyczne pozwalają na znaczne ograniczenie problemu, jakim jest rak szyjki macicy. Optymalną forma profilaktyki jest połączenie szczepień ochronnych u nastolatek z regularnie wykonywaną cytologią w późniejszym wieku.” -  mówi prof. dr hab. med. Alicja Chybicka

Szczepienie przeciwko HPV jest zalecane przez Ministra Zdrowia w polskim Programie Szczepień Ochronnych od marca 2008 roku. Powszechne szczepienia przeciwko HPV rekomenduje także Światowa Organizacja Zdrowia, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz międzynarodowe i krajowe towarzystwa naukowe (pediatryczne, ginekologiczne i onkologiczne). 

Szczepionka przeciwko HPV

  • Szczepionka Cervarix jest przeznaczona do stosowania u dziewcząt i kobiet w celu ochrony przed chorobami spowodowanymi zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (wirus HPV typu 16 i 18). 
  • Szczepionka nie chroni przed wszystkimi typami wirusa brodawczaka ludzkiego. Natomiast typy wirusa HPV 16 i 18 są odpowiedzialne za około 70% przypadków występowania raka szyjki macicy.

Co warto wiedzieć o szczepieniu?
 

  • Szczepienie odbywa się w 3 dawkach. Pierwszą dawkę powinno się podać w wybranym dniu, natomiast drugą po miesiącu. Trzecią dawkę należy zastosować w okresie 3 miesięcy po drugiej dawce. 
  • Zaleca się, aby pacjentki, które jako pierwszą dawkę otrzymały szczepionkę Cervarix, ukończyły 3 - dawkowy cykl szczepienia przy użyciu tej szczepionki. Jednocześnie nie zaleca się szczepień u dziewcząt poniżej 10 rż. 
  • Szczepionkę należy stosować domięśniowo w okolicę mięśnia naramiennego. Przystąpienie do szczepienia nie wymaga szczególnego przygotowania. 

Przeciwwskazaniem do podania szczepionki są: 

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą,
  • podanie szczepionki Cervarix należy odroczyć u osób będących w okresie ostrych, ciężkich chorób gorączkowych. 

Należy pamiętać, że szczepienie nie zastępuje regularnych badań cytologicznych szyjki macicy ani stosowania środków zapobiegawczych przed narażeniem na zakażenie HPV i chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Szczepionka Cervarix chroni przed chorobą wywołaną przez HPV typu 16 i 18. Inne onkogenne typy HPV również mogą wywołać raka szyjki macicy, w związku z czym
regularne badania cytologiczne szyjki macicy w dalszym ciągu mają zasadnicze znaczenie i powinny być stosowane zgodnie z lokalnymi zaleceniami.

Wstecz

Copyright © 2012  Medicover
Veloce.pl
realizacja: