• Ciśnienie wewnątrzgałkowe - norma

    Ciśnienie wewnątrzgałkowe - norma

    Ciśnienie wewnątrzgałkowe nazywane także śródgałkowym, to rodzaj ciśnienia, jaki wywierany jest przez płyn śródroczny na twardówkę oraz rogówkę. Jakie są normy ciśnienia w oku? O czym świadczy wysokie ciśnienie w oku?
  • Profilaktyka 40+

    Profilaktyka 40+

    Coraz większa część społeczeństwa ma świadomość, że ważne jest nie tylko diagnozowanie i leczenie chorób, lecz także profilaktyka. Dlatego też, z roku na rok, coraz większą popularnością cieszą się pakiety badań, które w sposób kompleksowy pozwalają zadbać o zdrowie. Od lipca 2021 r. dostępny jest również rządowy program profilaktyki zdrowotnej "Profilaktyka 40 plus" skierowany do wszystkich osób,...
  • Ciśnienie w oku - badanie. Jakie są objawy nieprawidłowego ciśnienia w oku?

    Ciśnienie w oku - badanie. Jakie są objawy nieprawidłowego ciśnienia w oku?

    O ciśnieniu mówi się nie tylko w kontekście ciśnienia tętniczego, ale również w związku z narządem wzroku. Podczas badania, okulista może podjąć decyzję o konieczności wykonania pomiaru ciśnienia śródgałkowego. W jakim celu wykonuje się takie badanie? Jakie są objawy wysokiego bądź niskiego ciśnienia w oku?
  • Wysoki poziom TSH - objawy

    Wysoki poziom TSH - objawy

    Badanie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, jest jednym z badań, które umożliwia ocenę prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Wykorzystywane jest w diagnostyce różnych chorób tarczycy: nadczynności i niedoczynności tarczycy, chorobie Hashimoto czy Gravesa- Basedowa, a nawet niepłodności. Podwyższone TSH jakie może dawać objawy?
  • Bąblowica - uwaga na niemyte jagody

    Bąblowica - uwaga na niemyte jagody

    Bąblowica to choroba odzwierzęca wywoływana przez postać larwalną tasiemca bąblowcowego. Chorobą zarażamy się w wyniku przypadkowego spożycia jaj pasożyta, które mogą znajdować się m.in. na nieumytych jagodach czy innych owocach leśnych, ale nie tylko. Larwy tych tasiemców, tworzą formy pęcherzy – stąd polska nazwa bąblowiec. Niektóre rodzaje bąblowicy są bardzo groźne. Jak objawia się choroba...
  • Zdrowie po COVID-19

    Zdrowie po COVID-19

    Po przechorowaniu na koronawirusa szybko się meczysz? Odczuwasz problemy z oddychaniem? Boli cię głowa, mięśnie lub stawy? Prawdopodobnie cierpisz na tzw. zespół pocovidowy.
  • Stan serca po zakażeniu COVID-19

    Stan serca po zakażeniu COVID-19

    Przeszedłeś zakażenie COVID-19 i wciąż odczuwasz skutki choroby? Dokuczają ci kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy? Szybko się meczysz?
  • Jak sprawdzić przeciwciała po szczepieniu na COVID-19?

    Jak sprawdzić przeciwciała po szczepieniu na COVID-19?

    Zaszczepiłeś się przeciwko COVID-19 i chcesz sprawdzić, czy masz już przeciwciała? Nie masz pewności, czy szczepionka na koronawirusa zadziałała, bo nie miałeś żadnych objawów po szczepieniu, a u twoich znajomych pojawiła się gorączka czy ból głowy? Chcesz sprawdzić, czy nadal masz przeciwciała po szczepionce, którą przyjąłeś kilka miesięcy temu?
  • Czy mam przeciwciała po przechorowaniu COVID-19?

    Czy mam przeciwciała po przechorowaniu COVID-19?

    Przechorowałeś COVID-19 albo podejrzewasz, że mogłeś przechorować? Nie jesteś pewien, czy objawy, które zaobserwowałeś u siebie, mógł spowodować wirus SARS-CoV-2?
  • Dlaczego kąpiel w fontannie miejskiej może być niebezpieczna?

    Dlaczego kąpiel w fontannie miejskiej może być niebezpieczna?

    Za oknem skwar, nic więc dziwnego, że miejskie fontanny cieszą się ogromną popularnością wśród osób szukających możliwie szybkiego sposobu na ochłodzenie ciała podczas upału. Świetna rozrywka dla dzieci, a może ryzyko dla zdrowia? Sprawdź, dlaczego kąpiel w miejskiej fontannie może być niebezpieczna dla ciebie i twojego dziecka.